Zadbaj o lochę, a zarobisz!
Efektywność produkcji świń jest w dużym stopniu uwarunkowana osiąganym poziomem cech użytkowości rozpłodowej.
Racjonalne żywienie macior prośnych natomiast, jest związane z produkcją wysokiej jakości wieprzowiny, zdrowej dla konsumentów oraz stanowi o zysku producenta.
Szacowanie potrzeb pokarmowych świń oraz wartości pokarmowej surowców paszowych i pasz podlega ciągłym zmianom oraz jest stale doskonalone, ponieważ cały czas zmieniają się parametry genetyczne zwierząt i zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Coraz częściej hodowcy i producenci trzody chlewnej kontrolują kondycję loch prośnych oraz zmieniają w drugiej fazie ciąży poziom ich żywienia. Działania te wprowadza się w przypadku osobników, które są zatłuszczone lub wychudzone, aby zoptymalizować ich kondycję oraz zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Poprawne żywienie loch wymaga dokładnego oszacowania zapotrzebowania na energię i składniki pokarmowe.
Istnieje związek pomiędzy poziomem żywienia a tempem wzrostu i wykorzystaniem paszy w późniejszym okresie wzrostu prosiąt, co jest szczególnie ważne w przypadku potomstwa loch plennych. Ponadto oddziałuje na zawartość tłuszczu śródmięśniowego.
- Opierając się na eksperymentach uwzględniających modyfikacje ilościowe i jakościowe w zakresie żywienia loch prośnych udowodniono, że lochy niedożywione w okresie ciąży rodzą prosięta lekkie, z których część pada, a pozostałe wolniej rosną i gorzej wykorzystują paszę. Po odchowie, tuczu i uboju dostarczają tusze o niższej masie wyrębów podstawowych oraz mniejszej zawartości mięsa, o gorszej jakości - tłumaczą Anna Rekiel, Justyna Więcek, Marcin Sońta z SGGW w Warszawie w swoim artykule „Naukowe i praktyczne aspekty optymalizacji urodzeniowej masy ciała prosiąt”.
- Ograniczeniu niedożywienia macicznego służą działania żywieniowe lub modyfikujące gospodarkę hormonalną loch. W praktyce stosuje się najczęściej zmianę ilości podawanej paszy, zawartości białka, suplementację mieszanek np. L-karnityną, zmianę ilości i/lub proporcji aminokwasów, w tym dodatek argininy, oraz różne dodatki paszowe - piszą naukowcy.