Wykryto kolejne ogniska ASF w Polsce
Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym już szóstym ognisku choroby ASF u świń w Polsce.
Przypomnijmy, że pierwsze ognisko tej groźnej choroby u trzody chlewnej w Polsce wykryto 17 lutego 2014 r. Od tego czasu docierają do nas kolejne informacje o ponownych zarażeniach. Niestety w samym 2016 r. w naszym kraju wykryto trzy ogniska ASF u świń. O ostatnim Główny Lekarz Weterynarii poinformował w sobotę, 6 sierpnia.
- ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w godzinach wieczornych dnia 5 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko znajdowało się 97 sztuk świń. W gospodarstwie tym wdrożono wszystkie procedury związane z likwidacją choroby - podaje Główny Lekarz Weterynarii.
Czytaj także: ASF sieje strach, przynosi straty KLIK
Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
Czytaj także: Jak ustrzec się przed Afrykańskim Pomorem Świń? KLIK
AKTUALIZACJA 10.08.2016
Jak podał dziś Główny Lekarz Weterynarii we wtorek, a więc 9 sierpnia wykryto kolejne - siódme, ósme i dziewiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.
Siódme ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 9 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz, w powiecie białostockim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 20 sztuk świń. W gospodarstwie tym wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.
Ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, natomiast dziewiąte ognisko - w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, (obydwa w województwie podlaskim).