Szykuje się pomoc dla producentów świń. Wiemy, jakie stawki
Z tego wsparcia skorzysta około 50 tys. rolników zajmujących się produkcją trzody chlewnej - tak wynika z ustawy, którą uchwalił w piątek Sejm.
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce ARiMR ogłosi nabór wniosków o jednorazową pomoc dla producentów trzody chlewnej urzymujących świnie w cyklu zamkniętym. W czwartek nad projektem ustawy określającej zasady udzielania wsparcia debatowała sejmowa Komisja Rolnictwa i Rzowoju Wsi, natomiast w piątek, 4 listopada dokument trafił pod obrady Sejmu. Posłowie prawie jednogłośnie opowiedzieli się za projektem ustawy.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 453 posłów, nikt nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020 zajmie się Senat.
Dokument przedstawił poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski. Zapowiedział, że wnioski o wsparcie producenci trzody chlewnej będą mogli składać drogą elektroniczną w ARiMR. Ustawa zakłada nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainy. Tymi, którzy szczególnie ucierpieli w wyniku konfliktu zbrojnego, są według ustawodawcy - miinistra rolnictwa - właśnie producenci świń, którzy specjalizują się w produkcji w cyklu zamkniętym.
15 tys. euro dla producenta świń
Środki będą wypłacone w ramach puli przyznanej Polsce na PROW 2014 - 2020. Jak powiedział na sejmowej mównicy Kazimierz Plocke, fundusze te zostały przesunięte z takich programów, jak restrukturyzacja małych gospodarstw, renty strukturalne czy pomoc dla rolników dotkniętych COVID-19, usługi doradcze, premie dla młodych rolników, przywracanie potencjału produkcji rolnej.
- Łącznie będzie to ze środków publicznych 155 mln zł i 100 mln euro z Europejskiego Funduszu Rolnego - dodał Kazimierz Plocke z Koalicji Obywatelskiej.
Jeden rolnik będzie mógł jednorazowo pozyskać 15 tys. euro.
Wsparcie będzie dotyczyć świń urodzonych w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2023 r. Pomocą ma być objętych 50 tys. beneficjentów.
- Chciałbym zatem zapytać, czy w Polsce pozostało jeszcze tylu producentów świń? Po lekturze tego błędu warto zauwazyć, że skutki PiS, jeśli chodzi o upadek produkcji trzody chlewnej, za sprawą nic nie robienia w latach 2016 - 2022, znów musimy wydac setki milionów złotych na ten sektor - dodał Kazimierz Plocke.
Czytaj także: Wyższe stawki dofinansowania na ogrodzenie chlewni