Umierają zaraz po urodzeniu
Zespół oddechowo-rozrodczy znacznie bardziej daje się we znaki prosiętom i warchlakom niż tucznikom.
Zespół oddechowo-rozrodczy (PRRS) uważany jest za jedną z najdroższych chorób w stadzie. Wirus ten powoduje znaczny spadek wskaźnika skutecznego krycia loch tzn. lochy często powtarzają ruję, a więc krycie jest nieskuteczne.
- To powoduje wydłużenie się dni nieprodukcyjnych w stadzie, a częstotliwość oproszeń spada, tak więc straty ekonomiczne rosną. Jeśli dochodzi do zapłodnienia, mogą występować ronienia lub zbyt wczesne porody – wyjaśnia Maciej Szymczak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Gołuchowie (powiat pleszewski).
Zaznacza, że mioty również nie są tak liczne, jak w stadach, które są wolne od wirusa PRRS. Dodatkowo prosięta są słabe i często rodzą się martwe bądź umierają w pierwszych dniach życia. PRRS znacznie bardziej daje się we znaki prosiętom i warchlakom niż tucznikom.
ZOBACZ TAKŻE: Choroby układu oddechowego świń
- U młodych zwierząt można zaobserwować mniejsze przyrosty, zmniejszone spożywanie paszy, a dodatkowo występuje zapalenie płuc, które pustoszy organizm. Może również dochodzić do zarażeń innymi patogenami chorobotwórczym, tak więc dużo ciężej jest utrzymać zwierzęta przy życiu – uważa specjalista.
PRRS (porcine reproductive and respiratory syndrome) jest wirusem z rodziny Arteriviridae, który charakteryzuje się zmiennością genetyczną. To prowadzi do powstawania różnych wariantów, dlatego zastosowane szczepienia powinny opierać się na typie wirusa, który krąży w stadzie.
- Szczepienia nie wyeliminują wirusa ze stada, ponieważ jest to możliwe tylko przez całkowite wyeliminowanie całego stada i zasiedlenia go ponownie bądź poprzez badanie każdej sztuki i eliminowanie tych z wynikiem pozytywnym – mówi Maciej Szymczak.
Szczepienia mają na celu doprowadzić stado do takiego stanu, aby zatrzymać i zmniejszyć konsekwencje, które niesie za sobą wirus. Warto również wspomnieć, że zasady higieny oraz warunki środowiskowe są ważne.
- Dezynfekcja porodówek oraz stosowanie się do zasady: całe pomieszczenie pełne – całe pomieszczenie puste z odpowiednią dezynfekcją i czyszczeniem pomieszczeń między grupami, w połączeniu z odpowiednim programem szczepień z biegiem czasu mogą dawać duże rezultaty w walce z wirusem – zaznacza.
ZOBACZ TAKŻE: Jak poprawić efektywność tuczu świń w cyklu otwartym?
- Tagi:
- szczepienia
- wirus
- świnie