Dla dobrostanu zwierząt i lepszych wyników produkcji
WENTYLACJA ZRÓWNOWAŻONA, SYSTEM TZW. PODCIŚNIENIA - CO DAJĄ?
Stosowana jest wentylacja zrównoważona - montujemy wentylatory jednocześnie w kominach wyciągowych, a także w kanałach wprowadzających powietrze. Na tę chwilę to jest najbardziej zaawansowana technologia, która pozwala nam całkowicie mieć pełną kontrolę nad tym, ile powietrza chcemy wprowadzić, jak je wprowadzić i dostarczyć bezpośrednio do zwierząt. System ten pozwala czerpać świeże powietrze z różnych miejsc - z dachu, ze ścian bocznych, z kanałów w gruncie.
Najczęściej stosowanym systemem jest na tę chwilę system tzw. podciśnienia - montujemy wloty powietrza w sufitach lub w ścianach, tudzież doprowadzamy powietrze wspomnianymi wcześniej kanałami. Do tego dobieramy odpowiedni wentylator, który ma wytworzyć podciśnienie, dzięki któremu dostarczymy odpowiednią ilość powietrza. Żeby dojść do tego, ile mamy tego powietrza doprowadzić, musimy wiedzieć, do jakich zwierząt je dostarczamy i w jakiej ilości. Dobieramy wydajność wentylacji zawsze do skrajnych warunków, czyli letnich upałów, kiedy potrzebujemy największą wymianę powietrza. Stosujemy prosty przelicznik - zakładamy, że chcemy dostarczyć metr sześcienny na kilogram żywej wagi zwierzęcia, na godzinę. Nasze systemy są wyposażone w system regulacji przepływu, dzięki czemu w okresach chłodniejszych, zimowych możemy tę wentylację zdławić, optymalizować, bo w tym okresie potrzebujemy mniejszą wymianą.
Żeby dobrać optymalną wentylację, znaczenie mają również wielkość i szerokość budynku. Chodzi o to, by każde zwierzę dostało odpowiednią ilość świeżego powietrza i miało utrzymaną odpowiednią temperaturę. To ważne dla dobrostanu zwierząt. Jeśli zwierzę jest w dobrym klimacie, oddaje to lepszymi wynikami produkcyjnymi.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - WYDAJNA PRODUKCJA DZIĘKI WŁAŚCIWEJ TEMPERATURZE