Trudna sytuacja w trzodzie! Minister zwołał naradę
Pilne spotkanie wiceminister rolnictwa Ewy Lech z lekarzami weterynarii w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
W naradzie, która odbyła się w czwartek 11 sierpnia, uczestniczył także główny lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski.
Omówiona została aktualna sytuacja epizootyczna dotycząca afrykańskiego pomoru świń (ASF). Przedstawione zostały także podejmowane przez resort decyzje w sprawie zwalczania skutków tej choroby.
W związku z koniecznością zaostrzenia kontroli w gospodarstwach posiadających świnie wojewódzcy lekarze weterynarii zostali zobowiązani do oddelegowania pracowników do regionów objętych restrykcjami weterynaryjnymi. Oddelegowani lekarze będą sprawdzać zarówno gospodarstwa zobowiązane do przestrzegania wymogów bioasekuracji, jak i targowiska znajdujące się na terenach objętych restrykcjami.
Czytaj także: Kolejny przypadek ASF zbadają ABW i Prokurator Generalny KLIK
Kto zlekceważy bioasekurację, straci stado trzody chlewnej!
Wobec rolników, którzy nie będą stosować się do tych zasad, mogą zostać podjęte decyzje o likwidacji stada. Nie będzie im przysługiwać prawo do ubiegania się o trzyletnie wsparcie dotyczące tych tym rolnikom, którzy zgłosili brak możliwości dostosowania się do wymogów bioasekuracji i zaprzestają chowu trzody chlewnej.
Zespół ds. ASF
Nad sprawą rozprzestrzeniania się choroby ASF ma czuwać nowy organ, o którego powołanie do premier Beaty Szydło wystąpił minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Międzyresortowy Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń ma powstać w najbliższym czasie.
- Ostatnie dwa ogniska pojawienia się wirusa w gospodarstwach utrzymujących świnie wskazują na konieczność zaostrzenia kontroli przestrzegania rygorów bioasekuracji. W tym celu niezbędne jest współdziałanie wszystkich służb, nie tylko tych podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi - podaje ministerstwo rolnictwa.
O ASF z przedstawicielami branży mięsnej
Wczoraj odbyło się także spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z przedstawicielami branży mięsnej. Rozmowy dotyczyły powołania Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.
- Zaostrzamy przepisy dotyczące zwalczania wirusa ASF. Nie wszystko leży w kompetencja resortu rolnictwach i dlatego muszą zostać podjęte specjalne działania - mówił minister Jurgiel.
Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że za ostatnie przypadki ognisk odpowiedzialny jest człowiek i dlatego niezbędne jest bardzo ścisłe współdziałanie nie tylko służb weterynaryjnych, ale także służb podległych innym resortom. Chodzi przede wszystkim o policję, służby graniczne i myśliwych.
Przypomnijmy, że w ostatnich kilkunastu dniach wykryto w Polsce kilka nowych ognisk ASF. Więcej TUTAJ
Główne źródło wirusa ASF stanowią zwierzęta chore - świnie lub dziki, zwierzęta będące bezobjawowymi nosicielami i siewcami zarazka. Wektorem mogą być również wałęsające się po lesie i wchodzące na teren chlewni psy i koty. Poza tym ASF mogą przenosić ptaki oraz gryzonie (szczury i myszy). Bardzo niebezpieczne mogą być również zlewki (odpady kuchenne) oraz wyroby mięsne zakupione z nieznanego źródła i wniesione do chlewni np. w kanapce.