Te działania mogą spowodować utratę przez Polskę kraju wolnego od pryszczycy?

Za nami kolejne zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego przy resorcie rolnictwa.
Najważniejsza informacja - jaka pada w komunikacie po spotkaniu 4 maja - jest taka, że w Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń tej choroby.
Zagrożenie pryszczycą. Jest jasne stanowisko ministerstwa w sprawie ewentualnych szczepień
Ministerstwo zaznacza jednak, że podczas narady po raz kolejny omówiono kwestię ewentualnej konieczności szczepień przeciwko pryszczycy.
Tu, jak się okazuje, stanowisko resortu jest bardzo jasne i klarowne:
- Biorąc pod uwagę aspekty prawne i praktyczne nie ma mowy o prowadzeniu szczepień profilaktycznych - informują w komunikacie wprost przedstawiciele resortu rolnictwa.
Jak dodają, szczepienia interwencyjne ochronne lub wygaszające stosuje się w przypadku wystąpienia choroby w danym kraju lub bezpośredniego zagrożenia przeniesienia się wirusa na jego teren.
- Mają na celu spowolnienie lub zatrzymanie szerzenia się wirusa. Zarówno stosowania szczepionek jak i poszczepiennego stanu zdrowia zwierząt znajdujących się w strefach szczepień zawsze wymaga ścisłej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej - informuje ministerstwo.
Pryszczyca. Kiedy stosuje się szczepienia wygaszające?
Szczepienia wygaszające prowadzone są w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba lub gospodarstwach mających jakiekolwiek związki z ogniskiem choroby i służą jedynie opóźnieniu zabicia zwierząt. Stosowane są najczęściej w początkowych fazach choroby przy niewielkiej liczbie ognisk.
Pryszczyca. Kiedy stosuje się szczepienia ochronne?
Szczepienia ochronne mają na celu stworzenie strefy zaszczepionych zwierząt, tak aby przerwać transmisję wirusów. Obejmują obszary z dużym ryzykiem szybkiego szerzenia się choroby.
- Wdrożenie szczepień przeciwko pryszczycy skutkuje automatyczną utratą statusu kraju lub regionu wolnego od tej choroby, co ma poważne konsekwencje zarówno dla handlu wewnątrzwspólnotowego, jak i eksportu do krajów trzecich - ostrzega ministerstwo rolnictwa.
Warto bowiem zaznaczyć, że zaszczepione zwierzęta nie mogą opuścić strefy szczepień inaczej niż do uboju.
- Produkty pochodzące od zaszczepionych zwierząt muszą być dystrybuowane wyłącznie na terytorium kraju, w którym szczepienia interwencyjne zastosowano. Wyjątek stanowią produkty mleczne poddane wysokiej obróbce termicznej lub o niskim ph - wyjaśnia ministerstwo.
Jak dodają ponadto przedstawiciele resortu, w celu uzyskania statusu wolnego od pryszczycy kraj lub jego region, w którym zastosowano szczepienia interwencyjne, musi dokonać uboju wszystkich zaszczepionych zwierząt i odczekać kolejne 3 miesiące prowadząc badania zwierząt w celu udowodnienia braku obecności wirusa w populacji.
- Do dzisiaj żadne z państw UE nie zdecydowało się na szczepienia interwencyjne ochronne, a jedynie szczepienia wygaszające co szybciej prowadzi do odzyskania statusu obszarów wolnych - zaznacza na koniec resort rolnictwa.