Sytuacja na rynku wieprzowiny z ASF w tle
Aktualnie odległość od najbliższego obszaru objętego ograniczeniami w związku z ASF do wschodniej granicy Wielkopolski wynosi zaledwie ok. 80 km. Przedostanie się choroby do Wielkopolski, niekwestionowanego zagłębia produkcji świń, może spowodować niewyobrażalne straty rolników z tego regionu.
Od przeszło trzech lat sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce jest moderowana przez rozprzestrzeniającą się chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wpływ tej choroby jest coraz większy wraz z przesuwaniem się zasięgu jej występowania na zachód. Jak jest duży, to trudno oszacować. Pierwszy przypadek ASF u dzika w Polsce stwierdzono 19 lutego 2014 r. w miejscowości Grzybowszczyzna w strefie przygranicznej z Białorusią, a pierwsze ognisko u świń 22 lipca 2014 r. w miejscowości Zielona, gmina Gródek w powiecie białostockim. Pomimo podjętych działań zapobiegawczych, do lipca 2018 r. stwierdzono w Polsce 2 293 przypadki ASF u dzików i 153 ogniska u świń (stan na 06 lipca 2018 r.). Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Unii Europejskiej nr 2018/950 z dnia 3 lipca 2018 r.) przedstawia poniższa mapa.
Tab.1. Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (stan na 03.07.2018 r. - źródło GIW)
ZOBACZ TAKŻE: Już 185 ognisk ASF!
Ta sytuacja wywołuje coraz większy niepokój u wielkopolskich rolników.
Aktualnie odległość od najbliższego obszaru objętego ograniczeniami do wschodniej granicy Wielkopolski wynosi zaledwie ok. 80 km. „Przedostanie” się choroby do Wielkopolski, niekwestionowanego zagłębia produkcji świń może spowodować niewyobrażalne straty rolników z tego region.
W efekcie stwierdzenie ASF u trzody wywoła również ogromne straty całej branży w Polsce. W ocenie krajowych i zagranicznych specjalistów, między innymi na podstawie doniesień z niedawno zakończonej w PIW-et PIB w Puławach XXII Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Choroby zakaźne - poważne zagrożenie dla produkcji świń w Polsce” stwierdzono, że wirus ASF nadal będzie postępował na zachód. Jednym z najważniejszych sposobów przeciwdziałania i ochrony przed wystąpieniem wirusa ASF jest konsekwentne, znaczne zmniejszenie populacji dzików. Obserwowana sytuacja wymusza także na hodowcach świń i producentach żywca wieprzowego bezwzględnego stosowania zasad bioasekuracji. W gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną należy bezwzględnie przestrzegać przepisów wprowadzonych z dniem 28 lutego 2018 r. na terenie całego kraju, zobowiązujące do ich respektowania.
ZOBACZ TAKŻE: "Podejrzewam, że dotarcie wirusa ASF do Wielkopolski to kwestia czasu"