Służby nagrywają wizyty kontrolne na fermach. Rolnicy: czujemy się jak przestępcy

Producenci rolni przyzwyczaili się już do kontroli, które przeprowadzane są w ich gospodarstwach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hodowcy muszą przestrzegać zasady bioasekuracji
Dotyczy to chociażby zasad bioasekuracji, które muszą ściśle przestrzegać producenci trzody chlewnej. Branża od ponad 10 lat boryka się z problemami wynikającymi z występowania w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Choroba, gdy wniknie do stada, dziesiątkuje zwierzęta, sieje spustoszenie także w watahach dzików. W tym roku wykryto 5 ognisk ASF na fermach, o czym informowaliśmy was na bieżąco.
Lekarze weterynarii robią filmiki podczas kontroli. Czy jest to potrzebne?
Zabezpieczenie stad przed wirusem jest zatem kluczowe. Hodowcy poddają jednak pod wątpliwość, czy metody, którymi kierują się od jakiegoś czasu inspektorzy weterynarii, są właściwe? Chodzi o zaostrzenie procedur kontrolnych, do których zalicza się również rejestrowanie na nagraniu video wizyt kontrolnych. Wielkopolska Izba Rolnicza zastanawia się czy takie działania są potrzebne?
- Rozumiemy trudną sytuację epizootyczną, niemniej jednak uważamy, że tak restrykcyjna zmiana procedur, w tym nagrywanie wizyt kontrolnych, to zbyt daleko idące działania, które są bardzo źle odbierane przez rolników. Czują się oni jak przestępcy, podczas gdy raczej oczekiwaliby pomocy ze strony służb państwowych w prowadzonych przez siebie działaniach bioasekuracyjnych - komentuje WIR.
Samorząd rolniczy zaapelował do Wojewódzkiej Lekarz Weterynarii o to, by uruchomiła cykl szkoleń w zakresie bioasekuracji dotyczącej ASF.
- Zamiast kontroli, rolnicy oczekują wsparcia w zakresie szkoleń dotyczących bioasekuracji - mówi Andrzej Przepióra z WIR.
Okazuje się, że inspektorzy weterynarii rzeczywiście mogą bardziej skrupulatnie podchodzić do swoich działań w terenie. Prawdopodobnie jest to powiązane z masowym szerzeniem się swego czasu ptasiej grypy w Polsce i naciskami ze strony Komisji Europejskiej na Głównego Lekarza Weterynarii, by kontrole u rolników zaostrzyć – również tych, którzy mają trzodę chlewną.
WIW: Sposób kontrolowania nie ma na celu podważania wiarygodności hodowców świń
Tomasz Wielich, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu w rozmowie z „Wieściami” uspokaja, że wymogi bioasekuracji trzody chlewnej w gospodarstwach nie zostały zaostrzone.
Przyznaje jednak, że kontrole są „obecnie bardziej dokumentowane przez pracowników powiatowych inspektoratów weterynarii oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii, którzy je przeprowadzają”.
Obecny sposób kontrolowania, jak dalej zaznacza, nie ma na celu podważania wiarygodności hodowców świń, ale jest przeprowadzany celem stosowania przez kontrolujących prawidłowej oceny wymogów weterynaryjnych.
- Rzetelne wskazywanie stwierdzanych uchybień oraz omawianie ich w trakcie kontroli przyczynia się do zwiększenia świadomości hodowców w zakresie przeciwdziałania afrykańskiemu pomorowi świń oraz umożliwia skuteczną eliminację zagrożeń na fermach – tłumaczy dr Tomasz Wielich.
Przypomina, że wyniki kontroli weterynaryjnych są głównym i podstawowym punktem odniesienia dla producentów świń w zakresie jakości zabezpieczeń gospodarstwa.
- Dlatego tak ważne jest, aby inspekcja weterynaryjna poprzez odpowiednią jakość przeprowadzanych kontroli, podnosiła poziom świadomości hodowców w zakresie bioasekuracji. Jednocześnie informuję, że polecenie pełnego udokumentowania kontroli bioasekuracji zostało wprowadzone czasowo i będzie zmienione po osiągnięciu celu tego działania - dodaje dr Wielich.
Lekarze weterynarii uświadamiają rolników w zakresie bioasekuracji
Pytamy o działania, jakie w zakresie uświadamiania rolników w kwestii bioasekuracji podejmują służby weterynaryjne?
Takich akcji, jak tłumaczy dr Wielich, jest wiele. A przeprowadzają je Powiatowi Lekarze Weterynarii. Są to m.in. publikacje na stronach internetowych inspektoratów weterynarii, rozprowadzanie ulotek informacyjnych, publikacje i artykuły w mediach, spotkania, narady i szkolenia.
Rolnicy mają możliwość indywidualnego zadawania pytań i doszkolenia się również podczas przeprowadzanych kontroli.
- W powyższe działania angażuje się Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii – zaznacza Tomasz Wielich, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu.