Siara zaraz po porodzie
Najlepiej w ciągu 30 minut po porodzie (ciele jest odśluzowane i ma wyrównany oddech ) podać mu około 2-2,5 litra siary z tendencją nawet do 4 litrów. - Nieprawidłowe lub niedostateczne pojenie cieląt siarą powoduje w rezultacie wzrost śmiertelności wśród cieląt. Wpływa również na przyszły wynik produkcyjny takiej sztuki - uważa Kamil Olender, lekarz weterynarii.
Jednym z trudniejszych etapów życia cieląt jest pierwsze 6 miesięcy. Ten czas decyduje o rozwoju przewodu pokarmowego, a szczególnie przedżołądków służących zwierzakowi do końca jego dni.
- Jako pierwsza po urodzeniu spożywana jest siara, najczęściej bezpośrednio z wymienia albo z wiaderka ze smoczkiem, które powinno być zawieszane na wysokości 50-60 cm nad podłogą (zależy tu na prawidłowym rozwoju rynienki przełykowej). U słabych sztuk powinno się podać siarę za pomocą sondy - wyjaśnia Kamil Olender, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Dobrzycy (powiat pleszewski).
Podkreśla, że nieprawidłowe lub niedostateczne pojenie cieląt siarą powoduje w rezultacie 2-3 krotny wzrost śmiertelności wśród cieląt. Wpływa również na przyszły wynik produkcyjny takiej sztuki, jako krowy produkującej mleko oraz na jej prawidłowy rozród, długowieczność. Zapobiega także przedwczesnemu brakowaniu w dorosłym życiu krowy.
Kamil Olender radzi, aby najlepiej w ciągu 30 minut po porodzie (ciele jest odśluzowane i ma wyrównany oddech ) podać mu około 2-2,5 litra siary z tendencją nawet do 4 litrów (około 10% masy ciała cielaka).
- Należy pamiętać, że z każdą godziną spada ilość przeciwciał w siarze w wymieniu, dlatego tak istotne jest zdojenie jak największej ilości siary zaraz po porodzie i ewentualne zamrożenie jej w banku siary (jeśli siara jest odpowiednia) - mówi lekarz weterynarii.
Dodaje, że po 6 godzinach po porodzie przyswajanie siary spada do około 65%, a po 24 godzinach do około 10%. Z kolei po 48 godzinach wchłanianie siary wynosi niewiele powyżej 5% przeciwciał.
Cielęta, które ssą siarę z wymienia lub przez smoczek z zasady połykają małe porcje wielkości, bo 5-6 ml. - Wymieszane są ze śliną, przeprowadzając prawidłowo procesy trawienne, ale gdy piją z wiadra nieposiadającego smoczka pobierają jednorazowo około 50 ml, a nie jest to wskazane - uważa specjalista.
Czas podawania siary można określić na około 2 dni. Wpływa to na kolejne 6 miesięcy życia cielęcia.
- Istotna jest również jakość siary (polecam siaromierz do pomiaru). Z wyników badań wiadomo, że cielęta, które piły siarę ubogą w przeciwciała miały przyrosty dobowe na poziomie 560 gramów, a cielęta, które piły siarę bogatą w przeciwciała przybierały 960 g na dobę - wyjaśnia Kamil Olender.
Następnym - nie mniej ważnym etapem u cielęcia - jest żywienie mlekiem lub preparatem mlekozastępczym ze wzrostowym udziałem pasz. Ten okres powinien trwać do 70 dnia życia. - Najważniejsze znaczenie w tym okresie stanowi przygotowanie mleka zastępczego, czyli na odmierzeniu dokładnych, zgodnie z zaleceniami producentów, ilości preparatu mlekozastępczego i wody - tłumaczy.
W 2. tygodnia życia należy wprowadzać do żywienia cieląt pasze stałe, które będą drażniły ścianki przewodu pokarmowego. - Ma to na celu prawidłowy rozwój przedżołądków. Najlepszą paszą w tym przypadku byłby starter z całymi ziarnami kukurydzy i owsa. Doprowadza do powstawania odpowiednich kwasów w żołądku (kwas propionowy i masłowy), i stymulują rozwój brodawek żwacza - mówi lekarz weterynarii. W następnych etapach życia należy wprowadzać siano, sianokiszonkę czy marchew (10 tydzień życia). Zwierzętom, które pobierają pasze stałe i dziennie są w stanie zjeść około 1-2 kg paszy treściwej trzeba wycofać preparaty mlekozastępcze.
- Po 2 miesiącu życia zwierzęta otrzymują głównie pasze stałe około 1-2 kg paszy treściwej, 1-2 kg siana i 6-12 kg paszy objętościowej soczystej. Warto również podawać preparaty mineralno-witaminowe (premixy) - zaleca Kamil Olender.
Czytaj także:
Dla wysokowydajnych krów - pasza z dużą zawartością energii
- Tagi:
- krowa
- mleko
- żywienie cieląt
- cielęta
- siara