Różne przyczyny zakażenia wymienia
Zapalenie gruczołu mlekowego jest najczęstszą chorobą zakaźną występującą u dorosłych krów i stanowi około 30% wszystkich chorób zakaźnych w tej grupie wiekowej. Mastitis pociąga za sobą również bardzo istotne straty ekonomiczne. - Za wywołanie choroby odpowiada wiele gatunków bakterii, grzybów, alg/glonów, a także wirusów. Zapalenie wymienia prowadzi do spadku jakości mleka, wzrostu liczby komórek somatycznych, a także negatywnych zmian w ilości i składnie chemicznym wytwarzanego mleka - wyjaśnia Maciej Szymczak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Gołuchowie.
Lekarz weterynarii musi wziąć pod uwagę źródła tej choroby. Można wyróżnić zapalenie o charakterze zakaźnym. Do niego dochodzi w procesie doju lub przygotowania wymienia do dojenia. Głównymi nosicielami są: pracownicy, kubki udojowe oraz przedmioty do oczyszczania strzyków. Zakażenie początkowo jest zlokalizowane w strzykach oraz w kanale strzykowym. - Z tych miejsc drobnoustroje mogą dostać się do gruczołu mlekowego. Większość zakażeń w tej grupie ma charakter subkliniczny, powoduje jednak zwiększenie liczby komórek somatycznych - mówi specjalista.
Kolejne źródło zakażenia to gronkowiec złocisty (Staphylococcusaureus). Choroba ma charakter przewlekły, subkliniczny i jest bardzo trudna w terapii. Trudności w zwalczaniu zakażeń w stadzie, a także leczenia pojedynczych przypadków wynikają z małej podatności drobnoustrojów na terapie antybiotykową. - Szansa na wyleczenie zakażenia S. aureus jest najwyższa podczas pierwszych dwóch laktacji, natomiast zakażenia w późniejszym okresie są trudno wyleczalne. Podobnie leczenie przypadków ostrych daje większą szanse na wyleczenie niż przypadków przewlekłych - zaznacza Maciej Szymczak.
Wystąpienie paciorkowca bezmleczności w stadzie wykazuje na problemy z higieną doju, dezynfekcją poudojową strzyków lub błędy w terapii krów przy zasuszeniu. Źródłem zakażenia jest gruczoł mlekowy oraz kanał strzykowy. Zakażenia mogą mieć charakter ostry lub przewlekły, często subkliniczny. Łączą się zwykle ze złym stanem strzyków. Zahamowanie rozprzestrzeniania się zakażeń można uzyskać przez wprowadzenie wysokich standardów higieny doju. Ostre zapalenie wiąże się z występowaniem zmian zapalnych, które również powodują objawy ogólne, takie jak spadek apetytu oraz gorączkę.
Zapalenie gruczołu mlekowego powodowane przez Mycoplasmabovis oraz inne gatunki mykoplazm są coraz częściej diagnozowane i stanowią istotny problem w hodowli krów mlecznych. Charakteryzują się wysoką zakaźnością. - Po zakażeniu są wydalane z mlekiem przez kilka miesięcy. Odpowiedź na leczenie jest bardzo słaba lub jest jej brak. Wydzielina gruczołu może być nieprawidłowa, niekiedy ropna, węzły chłonne ulegają istotnemu powiększeniu oraz może temu towarzyszyć zapalenie stawów u tej samej sztuki lub innych zwierząt w stadzie - wyjaśnia lekarz weterynarii.