Ptasia grypa w Małopolsce i na Podkarpaciu - miliony na odszkodowania
O kolejnych ogniskach ptasiej grypy poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Choroba już jest w trzech województwach. Czy zaleje całą Polskę? Czy hodowcy drobiu otrzymają rekompensaty?
Sytuacja jest dramatyczna. Z każdą kolejną informacją o wykryciu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w zastraszająco szybkim tempie powiększają się straty zarówno dla hodowców drobiu, jak i całego kraju. Do momentu, gdy wykryto pięć ognisk choroby mówiło się o konieczności wybicia pół miliona sztuk drobiu i zaplanowaniu w budżecie państwa 70 mln zł na odszkodowania. Problem się potęguje, bo w ciągu jednego dnia wykryto kolejne trzy ogniska. Czy rozprzestrzenianie się choroby uda się zatrzymać? Jeśli nie - ptasia grypa będzie stanowić najpoważniejszy problem 2017 r.
Główny Lekarz Weterynarii podał, że wczoraj, 20 grudnia 2016 r., w godzinach popołudniowych, potwierdzono wystąpienie szóstego i siódmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w 2 gospodarstwach, w których utrzymywane były odpowiednio: ok. 6600 i 11000 sztuk indyków. Ogniska zlokalizowane są w gminie Deszczno, powiat gorzowski w województwie lubuskim.
W tym samym dniu, w godzinach wieczornych zostało potwierdzone wystąpienie ósmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 20 sztuk drobiu (kur i indyków) w gminie Książ Wieki, powiat miechowski, województwo małopolskie.
Jak tłumaczy Włodzimierz Skorupski, główny lekarz weterynarii, w większości przypadków do zakażeń drobiu ptasią grypą dochodzi przez zaniedbania ludzi. Dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad bioasekuracji.
-
wstrzymanie się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymywany,
-
zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
-
wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
-
stosowanie w gospodarstwie wyłącznie przeznaczonej do tego celu odzieży i obuwia ochronnego, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą ptaków;
-
stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.