Ptasia grypa - objawy, drogi zakażenia, zagrożenie dla ludzi
Nasz kraj znów boryka się z problemem ptasiej grypy. Jakie są objawy choroby? W jakich warunkach wirus HPAI może przeżyć? Czy jest on niebezpieczny także dla ludzi?
Z tygodnia na tydzień gwałtownie wzrasta liczba zakażeń ptasią grypą w Polsce. Do 10 lutego odnotowano 18 ognisk wirusa na fermach drobiu w 5 województwach: lubelskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i warmińsko - mazurskim.
Z wirusem ptasiej grypy borykają się także inne kraje Europy, w tym Niemcy, Węgry, Czechy, Rumunia, Słowacja i Ukraina. Na pojawienie się tej choroby w naszym kraju już zareagowali dotychczasowi importerzy polskiego drobiu. Ograniczenia w dostawach wprowadziły Armenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Honkong, Korea oraz Singapur.
Ptasia grypa - to musisz wiedzieć!
ŹRÓDŁA ZAKAŻENIA - bezobjawowymi nosicielami wirusa ptasiej grypy są migrujące ptaki wodne, zwłaszcza dzikie kaczki i łabędzie. Rozprzestrzenianie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, sprzęt, środki transportu i człowieka (ubranie, obuwie).
-
w środowisku kurnika - do 5 tygodni,
-
w kale - do 35 dni w temp. 4°C i 7 dni w temp. 20°C,
-
w wodzie (stawy, jeziora) w temp. 22°C - przez 4 dni, w temp. 0°C - 30 dni,
-
w tuszkach drobiu w temp. pokojowej - kilka dni, w temp. lodówki - nawet do 30 dni,
-
może utrzymywać się w produktach mięsnych, ale niszczy go obróbka termiczna (smażenie gotowanie).
OBJAWY KLINICZNE GRYPY PTAKÓW - są mało charakterystyczne i zróżnicowane w zależności od zjadliwości szczepu wirusa wywołującego chorobę, gatunku i wieku ptaków oraz warunków środowiskowych.
Głównymi objawami klinicznymi wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu jest:
- zwiększona śmiertelność,
- znaczący spadek pobierania paszy i wody,
- objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów,
- duszności, trudności z oddychaniem,
- nagły spadek nieśności, miękkie skorupy jaj,
- zasinienie, obrzęk grzebienia i korali,
- silne łzawienie, kichanie, obrzęk zatok podoczodołowych,
- biegunka.
Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów zakażenia. Śmiertelność może dochodzić do 100 %. Przy zakażeniu wirusem grypy o niskiej zjadliwości mogą wystąpić łagodne objawy ze strony: układu oddechowego, zmniejszona produkcja jaj u niosek, osłabienie, gorączka, depresja oraz biegunka.
Czym wirus ptasiej grypy jest zagrożeniem dla ludzi?
Jeżeli są przestrzegane zasady higieny to ptasia grypa nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi. Wirusy wywołujące grypę ptaków są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę (wirus ginie w temperaturze 70⁰C), dlatego nie ma podstaw do uznania, by możliwe było zakażenie ludzi w drodze konsumpcji mięsa i produktów drobiowych poddanych obróbce termicznej (m.in. jaj).
Jednakże, osoby mające bezpośredni kontakt z podejrzanym o zakażenie i zakażonym drobiem lub zwłokami takich ptaków, powinny stosować odpowiednie środki zapobiegawcze (np. stosowanie odzieży ochronnej) i informować służbę zdrowia, jeśli zaobserwują u siebie jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia wskazujące na chorobę grypopodobną.