Ptasia grypa - nie wypuszczaj kur z kurnika!
Maty dezynfekcyjne, oddzielna odzież po wejściu do kurnika, przetrzymywanie drobiu w budynku - od dziś obowiązują nowe wymogi. Jeśli je zlekceważysz - nie otrzymasz odszkodowania.
Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Rozporządzenie zostało wydane w związku z występowaniem ognisk wirusa ptasiej grypy i nakłada szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.
Czytaj także: Ptasia grypa - jakie objawy? KLIK
Zgodnie z rozporządzeniem i wytycznymi lekarzy weterynarii hodowcy drobiu powinni:
- wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem
- czyścić i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem
- dokonywać codzienny przegląd stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności
- wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, a w przypadku braku niecek dezynfekcyjnych - przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób oraz stale utrzymywać wyłożone maty lub niecki dezynfekcyjne w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego
- przechowywać paszę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami
Aktualizacja z 9 marca 2017 - Można wypuszczać kury z kurnika? TUTAJ
O konieczności przestrzegania nowych przepisów i ich egzekwowania rozmawiano m.in. na dzisiejszym, piątym posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. grypy ptaków, które odbywało się pod kierownictwem ministra Krzysztofa Jurgiela.
Przeanalizowana została aktualna sytuacja w zakresie występowania ognisk oraz stan realizacji działań podejmowanych na terenach objętych ograniczeniami.
- Podkreślono konieczość przestrzegania wymogów bioasekuracji i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących decyzji wydawanych przez wojewodę oraz służby weterynaryjne. Ścisłe ich respektowanie pozwoli na maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa na terytorium Polski - podaje biuro prasowe MRiRW.
Mieszkańcy województwa lubuskiego informowani są na bieżąco o sytuacji związanej z podejmowanymi działaniami w zakresie zwalczania „grypy ptaków" oraz za pomocą lokalnych mediówo braku szkodliwości wirusa w stosunku do ludzi - o czym poinformował uczestniczący w posiedzeniu Grupy Zadaniowej wojewoda lubuski.
Podczas posiedzenia zwrócono uwagę, że brak przestrzegania nałożonych prawem wymogów będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowań dla hodowców drobiu.
Ogniska ptasiej grypy wykryto w woj. lubuskim, małopolskim i podkarpackim.