Ptasia grypa. 35 tys. kontroli na fermach drobiu i w kurnikach!
Lekarze weterynarii sprawdzają, czy hodowcy stosują zasady bioasekuracji. Wykryli nieprawidłowości!
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi służby weterynaryjne przeprowadziły około 35 tysięcy kontroli, w wyniku których stwierdzono ponad 2200 naruszeń obowiązujących przepisów. Lekarze weterynarii do tematu stosowania zasad bioasekuracji w kurnikach i na fermach drobiu podchodzą ze szczególną dokładnością w związku z występującą w Polsce od grudnia ptasią grypą. Do tej pory w naszym kraju stwierdzono 60 ognisk ptasiej grypy. Ostatnie zostało wykryte wczoraj w gospodarstwie położonym w gminie Mikstat (powiat, ostrzeszowski, województwo wielkopolskie). Wirus pojawił się w stadzie liczącym 11 tys. kaczek.
Członkowie powołanej grupy zadaniowej ds. grypy ptaków, która obradowała także wczoraj, przekonywała, że dużym zagrożeniem dla rozprzestrzeniania się grypy ptaków jest działalność człowieka. Dr hab. Andrzej Gaweł, prof. nadzw. z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zwrócił uwagę na konieczność bardzo ścisłego przestrzegania zasad bioasekuracji, zwłaszcza przez osoby pracujące bezpośrednio na terenie ferm.
Główny Lekarz Weterynarii przedstawił aktualny stan dotyczący grypy ptaków. Szef inspekcji Paweł Niemczuk podkreślił, że z tym problemem w Europie zmagają się 23 państwa.