Pryszczyca w stadzie liczącym ok. 3000 sztuk zwierząt!

Poinformował o tym w specjalnym w komunikacie 26 marca Główny Lekarz Weterynarii.
Drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech
- W dniu dzisiejszym zostało potwierdzone drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech. Choroba wystąpiła w gospodarstwie bydła mlecznego utrzymującego ok. 3000 sztuk zwierząt, zlokalizowanym w gminie Level w powiecie Guor-Moson-Sopron w pobliżu styku granic austriackiej, czeskiej i słowackiej - przekazał GLW.
Pierwszy przypadek pryszczycy na Węgrzech oficjalnie został potwierdzony natomiast 7 marca. Ta groźna choroba zaatakowała wówczas w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1400 sztuk bydła.
Czwarte ognisko pryszczycy na Słowacji
Strona słowacka przekazała z kolei 26 marca przekazała oficjalne informacje dotyczące czwartego ogniska. Informowaliśmy o tym już wczoraj.
- Pryszczyca została potwierdzona w gospodarstwie utrzymującym 279 sztuk bydła, zlokalizowanym w obszarze zagrożonym ustanowionym w związku z trzecim ogniskiem - czytamy w komunikacie GLW.
Trwają badania zwierząt w polskich gospodarstwach
Inspekcja Weterynaryjna prowadzi intensywne kontrole gospodarstw, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji pomiędzy 20 lutego a 20 marca. Wszystkie zwierzęta poddawane są badaniom klinicznym. Pobierane są od nich też próbki do badań laboratoryjnych.
W związku z dużym zagrożeniem pryszczycą, laboratorium w Zakładzie Pryszczycy Państwowego Instytut Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego pracuje w trybie 24-godzinnym.
Na to uczula Główny Lekarz Weterynarii
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 42 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest do:
-
niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej,
-
pozostawienia zwierząt w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt,
-
uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;
-
wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, pasz, wody, ściółki, nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba;
-
udostępnienia organom Inspekcji Weterynaryjnej zwierząt i zwłok zwierzęcych do badań i zabiegów weterynaryjnych, a także udzielania pomocy przy ich wykonywaniu;
-
udzielania organom Inspekcji Weterynaryjnej oraz osobom działającym w imieniu tych organów wyjaśnień i podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia lub zapobiegania jej szerzeniu.
- Tagi:
- Węgry
- pryszczyca
- Słowacja