Wydajna produkcja dzięki właściwej temperaturze
Dziś możemy za pomocą smartfona online, nawet z bardzo daleka widzieć, co dzieje się w naszej chlewni, odpowiednio reagować i ustawiać na sterownikach zadaną temperaturę - mówi Artur Balcerowiak z firmy Big Dutchman.
Dlaczego dbanie o właściwą temperaturę w pomieszczeniach inwentarskich jest ważne? Jakie przynosi korzyści? - czytaj w naszej rozmowie ze specjalistą.
Coraz więcej rolników sięga po te rozwiązania
Rozmowa z ARTUREM BALCEROWIAKIEM, dyrektorem sprzedaży sprzętu dla trzody z firmy Big Dutchman Polska Sp. z o.o.
Co ma wpływ na zachowanie właściwej temperatury w pomieszczeniach inwentarskich? O co powinien zadbać hodowca?
Na zachowanie właściwej temperatury w budynku wpływ ma wiele czynników - począwszy od konstrukcji i materiałów z jakich budynek jest wykonany - po zainstalowane systemy wentylacji, ogrzewania i chłodzenia oraz obsadę zwierząt i prawidłowe zarządzanie wszystkimi tymi czynnikami.
W nowoczesnych nowo powstających budynkach kluczowe znaczenie ma faza projektowa. Jeśli tu popełnimy błędy, później możemy już tylko próbować je zniwelować, ale nigdy nie osiągniemy optymalnych warunków, a co za tym idzie - maksymalnej produkcyjności zwierząt i oczekiwanego zysku.
Z punktu widzenia wyposażenia budynków bazą jest dobranie odpowiedniej ilości, średnicy i rozmieszczenia kominów wentylacyjnych oraz wielkości i ustawienia dolotu świeżego powietrza. W okresie zimowym istotne jest dogrzewanie szczególnie komór warchlakarni i porodówek, za pomocą systemów grzewczych wodnych lub elektrycznych. Natomiast coraz większym problemem są upalne lata, dlatego powszechne stają się systemy chłodzenia najczęściej stosowane dla loch w sektorze inseminacji/ciąży oraz na tuczarniach. Ponieważ zwierzęta nie tolerują raptownych zmian temperatury ani przeciągów, ważne jest, aby sterowniki nie działały na prostej zasadzie natychmiastowej reakcji, ale ich oprogramowanie było wyposażone w algorytmy inteligentnie dobierające szybkość i zakres reakcji urządzeń tak aby utrzymywać możliwie najwyższą niezmienność temperatury w pomieszczeniach. Trzeba mieć świadomość, że różnice temperatur zewnętrznych nie występują tylko w cyklu rocznym, ale też wahają się bardzo mocno dobowo, zależnie od pory dnia. Dlatego ręczne sterowanie wymagające od hodowcy monitorowania i zmiany ustawień co kilka godzin jest w praktyce niewykonalne i powinno odejść w przeszłość. To muszą nam dziś zapewnić komputery klimatyczne, które czuwają nad właściwą temperaturą i wymianą gazów w pomieszczeniach 24h/dobę i 7 dni w tygodniu bez przerwy. Temat właściwej wentylacji i temperatury w budynkach inwentarskich jest bardzo szeroki i powinien być przygotowany przez doświadczonych specjalistów. Takie bezpłatne doradztwo oferuje firma Big Dutchman.
ZOBACZ TEŻ - W NOWEJ CHLEWNI PROSIĘTA MAJĄ KOMFORTOWE WARUNKI
Jakie systemy Państwo polecacie?
W ofercie naszej firmy jest szereg systemów utrzymania klimatu, dobranych do poszczególnych grup produkcyjnych zwierząt i charakterystyki budynków. W przypadku trzody chlewnej szczególnie polecamy dla młodych i bardzo wrażliwych zwierząt system sufitu dyfuzyjnego tzw. Diff-Air. Jest to perforowany sufit wykonany z płyt GFK, pokryty podwójną warstwą specjalnej wełny mineralnej, przez który powietrze z poddasza wchodzi do budynku równomiernie na całej jego powierzchni. Jest to system, który zapobiega całkowicie przeciągom w budynku, nawet przy błędach w obsłudze. W przypadku starszych zwierząt to raczej zbyt wysoka temperatura wewnątrz jest problemem, dlatego dobrze jest mieć tani i efektywny system wymiany powietrza wraz z zamgławianiem/chłodzeniem, które pozwoli obniżyć temperaturę w budynku podczas upałów. Tutaj doskonale sprawdzi się wentylacja z wlotami ściennymi lub sufitowymi oraz kominami wyciągowymi sterowana automatycznie.
Jako ciekawostkę wymienię coraz częściej projektowane przez nas systemy wentylacji centralnej, które umożliwiają docelowo m.in. oczyszczanie powietrza wychodzącego z chlewni. Po zastosowaniu odpowiednich filtrów redukujemy niepożądany zapach i emisję szkodliwych gazów do atmosfery.
ZOBACZ TEŻ - PORODÓWKA NA 224 LOCHY I DOKTORAT Z SOI (FILM)
Dlaczego dbanie o właściwą temperaturę jest istotne dla zdrowia zwierząt - trzody chlewnej, drobiu?
Właściwa temperatura to taka, w której zwierzęta czują się komfortowo. Zarówno problem z odprowadzeniem ciepła , jak i jego niedobór wywołują stres u zwierząt. Zbyt wysoka temperatura zmniejsza pobranie paszy, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Świnie nie posiadają funkcjonalnych gruczołów potowych, więc odprowadzanie nadmiaru ciepła to duży problem. W przypadku młodych zwierząt to zbyt niska temperatura częściej jest problemem: powoduje wychłodzenie ciała, podatność na choroby oraz niskie przyrosty.
Temperatura, stężenie gazów i ruch powietrza mają kluczowe znaczenie dla produkcyjności stada. Za każdą nieprawidłowość również płaci hodowca: nadmiernym zużyciem paszy, kosztami dodatkowej opieki weterynaryjnej czy też pogorszeniem wyników rozrodu lub tuczu.
Rozwój technik cyfrowych i możliwość automatyzacji pozwalają nam dziś na bardzo precyzyjne sterowanie klimatem w pomieszczeniach i na szczęście coraz więcej młodych rolników/hodowców chętnie sięga po te rozwiązania. Dziś możemy za pomocą smartfona online, nawet z bardzo daleka widzieć, co dzieje się w naszej chlewni, odpowiednio reagować i ustawiać na sterownikach zadaną temperaturę.
Rozmawiała ANNA KOPRAS-FIJOŁEK