Powstała Europejska spółka genomowa
Prawie po 7 latach od powstania europejskiego konsorcjum genomowego EuroGenomics w kwietniu 2016 r., zawiązano spółdzielnię pod nazwą EuroGenomics Cooperative U.A. z siedzibą w Amsterdamie.
Przez połączenie potencjału wszystkich zaangażowanych, europejscy hodowcy bydła i producenci mleka zyskają dostęp do najbardziej wiarygodnej oceny wartości hodowlanej buhajów krajowych jak i zagranicznych. Jest to szczególnie ważne w sytuacji kiedy o ekonomicznym powodzeniu produkcji decydują wszystkie elementy funkcjonowania gospodarstwa w tym genetyka.
Celem spółdzielni jest przede wszystkim wymiana genotypów buhajów referencyjnych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.
Dzięki tej wymianie programy selekcyjne stosowane w hodowli bydła zyskały w ostatnich latach i znacznie przyspieszyły postęp genetyczny. Wdrożenie oceny genomowej do praktyki skróciło odstęp między pokoleniami i dzięki stosowanym biotechnikom bywa, że zarówno ojciec jak i dziadek młodego buhaja, którego nasienie stosowane jest w rozrodzie nie mają jeszcze oceny tradycyjnej na córkach! Taki postęp niesie konkretne korzyści nie tylko dla firm inseminacyjnych ale przede wszystkim dla hodowców i producentów.
Europejska baza referencyjna jest największą bazą na świecie składającą się z ponad 33 000 genotypów buhajów posiadających ocenę na córkach.
Dzięki temu genomowa wartość hodowlana (GEBV Genomic Estimated Breeding Value) obliczana jest z dużą dokładnością nie tylko dla cech związanych z produkcją mleka ale także dla cech pokrojowych czy funkcjonalnych. W Polsce status oceny oficjalnej uzyskała ocena genomowa w sierpniu 2014 i od tej pory przyjmując indeks PF (produkcja/funkcjonalność) za najważniejsze kryterium selekcyjne należy stwierdzić, że młode buhaje rozpoczynają okres swojej dominacji nad buhajami z oceną konwencjonalną. Szczególnie istotna jest dla hodowców możliwość wykorzystywania jak najszybciej nasienia buhajów bardzo młodych czyli w momencie kiedy ich wartość jest często najwyższa.
Spółdzielnię zawiązało siedmiu partnerów reprezentujących osiem europejskich krajów.
- Tagi:
- genomika
- bydło mleczne