Obostrzenia Covid-19 - jakie skutki na rynku żywca wieprzowego?
Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa znalazły odzwierciedlenie w mniejszych zamówieniach i w spadku cen skupu żywca wieprzowego.
Jak donosi POLPIG w Niemczech w notowaniach VEZG w dniu 31 marca cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,50 €/kg (wbc) już po raz trzeci z rzędu. W wielu krajach unijnych również zaznaczył się wybrany trend boczny cen skupu żywca wieprzowego. Wyjątek stanowi Hiszpania, w której ceny rosną z tygodnia na tydzień.
W ostatnich 7 dniach ceny tuczników na Półwyspie Iberyjskim w notowaniach ISN wzrosły o 6 centów, osiągając poziom 1,92 €/kg (wbc). Różnica miedzy ceną ISN w Niemczech i Hiszpanii wynosi 48 centów.
- Hiszpania jest głównym beneficjentem wystąpienia ASF w Niemczech i przejęła większość niemieckiego eksportu wieprzowiny do krajów trzecich, a zwłaszcza do Chin. Podczas gdy w większości krajów unijnych rynek żywca wieprzowego jest zrównoważony, to personel skupowy w hiszpańskich zakładach z trudem nadąża z pokrywaniem potrzeb zakładów przetwórczych. Również niewielki wzrost cenowy zanotowano we Francji (+1₵ t/t) - zauważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.
Spadki cen skupu wystąpiły w Belgii (-1₵ t/t), a także na krajowym rynku w okresie przedświątecznym. Obostrzenia Covid-19 znalazły odzwierciedlenie w mniejszych zamówieniach świątecznych składanych przez sieci handlowe, co spowodowało obniżenie cen skupu. Średnia cena tuczników w wadze żywej spadła nieco poniżej 5 zł/kg. Za kl. E zakłady mięsne płacą średnio 6,60 zł/kg.
ZOBACZ TEŻ - MECHANIK SAMOCHODOWY WYBRAŁ ROLNICTWO. NA JAKĄ PRODUKCJĘ SIĘ ZDECYDOWAŁ I DLACZEGO? Z JAKIM SKUTKIEM?
- Tagi:
- żywiec wieprzowy
- ceny