Obornik, gnojówka i gnojowica - to rolnik musi wiedzieć
Bardzo ważnym elementem produkcji zwierzęcej jest prawidłowe postępowanie z odchodami zwierzęcymi od momentu ich powstawania w budynku inwentarskim, przez składowanie do zagospodarowania.
OBORNIK, GNOJÓWKA, GNOJOWICA - SKŁADOWANIE I PRZECHOWYWANIE
Nawozy pochodzenia zwierzęcego, do których zaliczamy obornik, gnojówkę i gnojowicę wymagają specjalnego składowania, i każdy z przedstawionych nawozów naturalnych powinien być składowany oraz przechowywany w inny sposób. Nacisk kładzie się na prawidłowe przygotowanie nawozu do zagospodarowania i nawożenia gleby, niestwarzanie zagrożenia środowisku naturalnemu, brak negatywnego wpływu na dobrostan zwierząt i ogólne warunki gospodarowania w rolnictwie.
ZOBACZ TEŻ FILM - O CO POWINIEN ZADBAĆ KAŻDY HODOWCA? JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES W PROWADZONEJ PRODUKCJI?
W zależności od systemu utrzymania zwierząt uzyskuje się inną formę odchodów, a dalej nawozu naturalnego. I tak w przypadku chowu zwierząt na ściółce otrzymywanym nawozem jest obornik (czyli mieszanina ściółki kału i resztek pasz), a w przypadku chowu bezściółkowego – gnojowica (mieszanina kału moczu wody technologicznej i resztek paszy). Gnojówka natomiast to odciek z obornika, który jest nawozem jednostronnym, prawie całkowicie pozbawionym fosforu, a zawarty w gnojówce azot i potas są łatwo przyswajalne przez rośliny.
ZOBACZ TEŻ - ZALICZKI DOPŁAT NA KONTACH ROLNIKÓW
SKŁADOWANIE I ZAGOSPODAROWANIE NAWOZÓW NATURALNYCH
Nieprawidłowe składowanie odchodów zwierzęcych stanowi jedno z największych źródeł zanieczyszczenia wód gruntowych, jednak zanieczyszczenie środowiska, które powstaje podczas chowu zwierząt, można w znacznym stopniu ograniczyć lub nawet wyeliminować. W tym celu należy budować urządzenia do składowania i magazynowania odchodów zwierzęcych, do których zaliczamy płyty obornikowe, a także zbiorniki na gnojówkę i gnojowice.
Rozporządzeniem Rady Ministrów (Dz. U. z 2020 poz. 243), obowiązujący od dnia 15 lutego 2020 roku, został przyjęty program - zwany potocznie programem azotanowym – którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu. Program ten obliguje wszystkich rolników, którzy prowadzą produkcję, w tym działy specjalne produkcji rolnej, do gospodarowania w sposób zapobiegający zanieczyszczaniu wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych i ograniczający takie zanieczyszczenie. Program działań opracowano w oparciu o ustawę: Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566).
Ministerstwo gospodarki morskiej przewiduje nałożenie kar na rolników, którzy nie będą przestrzegać zasad programu azotanowego i może nałożyć sankcje w wysokości ponad 3 tysiące złotych kary za złe przechowywanie obornika, a także ponad 2 tysiące złotych za nieprawidłowe stosowanie nawozów.
ZOBACZ TEŻ - 100 TYS. EURO Z ARiMR - DLA KOGO?
WKRÓTCE - JAK SKŁADOWAĆ OBORNIK? CO WARTO WIEDZIEĆ O ZBIORNIKACH NA GNOJOWICĘ? CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ FACHOWCY M.IN. Z GREENLAND TECHNOLOGIA EM oraz DeLaval?