Niskie ceny żywca wieprzowego - co na to ministerstwo rolnictwa?
Zwróciliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa z zapytaniem, jakie działania podjęło w sprawie wsparcia producentów trzody chlewnej. Jaką otrzymaliśmy odpowiedź?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację cenową na rynkach rolnych oraz podejmuje możliwe w ramach obowiązującego prawa działania.
W związku z wyraźnym spadkiem cen na krajowym rynku wieprzowiny, determinowanym presją cenową utrzymującą się na rynku unijnym w związku ze skutkami COVID-19 oraz utrudnieniami w eksporcie wieprzowiny po potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń w Niemczech, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od kilku miesięcy zabiega na forum organów UE o wdrożenie skutecznych mechanizmów mających na celu przywrócenie opłacalności produkcji, w tym o uruchomienie przez Komisję Europejską mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz przyznanie pomocy finansowej dla producentów świń. W tej sprawie, w listopadzie ub.r., skierowany został pisemny wniosek do Komisarza ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. W odpowiedzi Komisarz podtrzymał argumenty KE co do mechanizmu przechowywania wieprzowiny oraz wskazał na możliwość pomocy w formule de minimis albo notyfikowanej pomocy państwa. Komisarz podkreślił, że obecne ograniczenia związane z COVID-19 powodują zmniejszenie przepustowości wielu rzeźni. Ponadto ograniczenia przywozowe w niektórych państwach trzecich zmniejszają możliwości zbytu przechowywanego mięsa na rynkach eksportowych. W związku z tym zamrożona wieprzowina wprowadzana byłaby na rynek UE po zakończeniu okresu przechowywania, wywierając presję na ceny i opóźniając ożywienie sektora. Taki środek nie miałby pożądanego efektu stabilizującego rynek. Ponadto zapewnia, że podległe służby uważnie monitorują rozwój sytuacji na rynku we wszystkich państwach członkowskich UE, a Komisja jest gotowa podjąć działania, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała.
21 stycznia br. na posiedzeniu Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych Polska ponownie zwróciła uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku wieprzowiny. Podkreśliła, że przedłużający się okres spadku cen i braku opłacalności produkcji stanowi realne ryzyko likwidacji wielu gospodarstw. Dlatego konieczne jest podjęcie na poziomie unijnym niezbędnych środków zaradczych.
Ponadto na posiedzeniu Rady AGRIFISH w dniu 25.01.2021 r. w ramach pkt AOB Polska wraz z grupą innych państw członkowskich poprze wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji na rynku wieprzowiny i konieczności wdrożenia niezbędnych środków na poziomie unijnym w celu wsparcia sektora do momentu odbudowania się poziomu cen wieprzowiny.
ZOBACZ TEŻ - UNIA POMOŻE ROLNIKOM?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się również do przedstawicieli sektora przetwórstwa mięsa w Polsce z wnioskiem o uwzględnienie w bieżących decyzjach biznesowych, w szczególności dotyczących zaopatrzenia w surowiec, długookresowych konsekwencji dla funkcjonowania i możliwości rozwoju krajowego rynku wieprzowiny.
Skierowano również wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie czy na rynku wieprzowiny nie są stosowane nieuczciwe praktyki w handlu żywcem i mięsem wieprzowym, wykorzystujące obecną sytuację rynkową, w tym nieuzasadnione zaniżanie cen zakupu ww. towarów pochodzących z importu.
Jakie programy wsparcia zostały uruchomione? Czytaj na str. 3