Niebezpieczne pęcherzyki u świń
Jeśli hodowca podejrzewa, że jego zwierzęta mogą być zakażone chorobą pęcherzykową świń, od razu powinien o tym powiadomić lekarza weterynarii, który opiekuje się stadem. Objawy choroby nie są jednoznaczne. Można zaobserwować brak apetytu, podwyższoną temperaturę powyżej 41 stopni Celsjusza, a także ostrożny, chwiejny chód.
Choroba pęcherzykowa świń - to wirusowa zakaźna choroba, charakteryzująca się występowaniem pęcherzyków na kończynach, ryju, błonie śluzowej jamy ustnej, a u macior na listwie mlecznej. - Wirus namnaża się w komórkach nabłonka, powodując powstanie pęcherzyków pierwotnych. W przypadku, kiedy dojdzie do przełamania odporności miejscowej, wirus przedostaje się do krwi i rozprzestrzenia po całym organizmie, co powoduje powstanie pęcherzy wtórnych – wyjaśnia Mirosław Kuberka, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Pleszewie. Objawy choroby nie są jednoznaczne. Można zaobserwować brak apetytu, podwyższoną temperaturę powyżej 41 stopni Celsjusza, a także ostrożny, chwiejny chód. Po paru dniach pojawiają się pęcherzyki w szparach międzyracicowych, na ryju oraz na gruczole mlekowym. Po tygodniu pękają. U części pogłowia można zauważyć objawy związane z układem nerwowym m.in. porażenie i wiosłowanie kończyn. Mogą one prowadzić do śmierci. - U niektórych prośnych loch mogą występować ronienia - mówi.
Sam przebieg choroby pęcherzykowej, jej zasięg i śmiertelność nie jest zbyt wysoka. Ale ze względu na bardzo duże podobieństwo objawów klinicznych i zmian chorobowych do pryszczycy, (bardzo groźnej zakaźnej
i zaraźliwej choroby zwierząt nie tylko świń, ale i innych gatunków), jest ona zwalczana z urzędu. - Należy informować lekarza weterynarii opiekującego się stadem o wszelkich podejrzanych objawach. Jeśli lekarz weterynarii podzieli te obawy, podejmie działania i uruchomi odpowiednie procedury administracyjno- weterynaryjne, zawiadamiając odpowiednie służby celem likwidacji choroby – tłumaczy lekarz weterynarii.