Mięso ze stref ochronnych ASF na konserwy dla wojska
Powstał oczekiwany od wielu dni projekt ustawy dotyczący zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz pomocy hodocom trzody z zagrożonych obszarów. Co zakłada?
Jak podał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na obszarach: zagrożonym, ochronnym i z ograniczeniami ASF występuje obecnie 600 tys. sztuk trzody chlewnej. Hodowcy mają problem ze zbytem. Projekt ustawy zakłada wykup z tych stref zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową, i przerobienie ich na konserwy. Mają być one przeznaczone dla wojska bądź na cele charytatywne, dlatego zakupy tych produktów mają być wyłączone z przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Do uboju trafią jedynie zdrowe zwierzęta. Minister podkreślił, że będą to produkty najwyższej jakości.
- Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Parlament przyjmie tę ustawę. Obecnie projekt jej jest procedowany przez rząd w trybie obiegowym - poinformował minister Krzysztof Jurgiel.
Minister przypomniał, że cały czas działa Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, który powołany został 11 sierpnia br. Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów.
- Na mój wniosek pani Premier zdecydowała wczoraj, że zostanie także powołany pełnomocnik ds. łagodzenia skutków wystąpienia wirusa ASF - poinformował minister Krzysztof Jurgiel dodając, że będzie nim sekretarz stanu Jacek Bogucki.
Czytaj także: Jak ustrzec się przed ASF? KLIK
Rekompensaty dla rolników, którzy zaniechają hodowlę
Jak wyjaśnił minister Krzysztof Jurgiel, są przewidziane są rekompensaty za zaniechanie hodowli trzody chlewnej na 3 lata. Szef polskiego resortu rolnictwa na ten temat ma rozmawiać z unijnym komisarzem ds. bezpieczeństwa żywności w Brukseli.
- Kolejne rozwiązania prawne w zakresie zwalczania ASF są przygotowywane i przedstawi je jutro podsekretarz stanu Ewa Lech – powiedział minister Jurgiel. Przygotowywane nowe przepisy prawne zmienią 6 innych ustaw i określą m.in. szczególne warunki chowu i hodowli.
Od kilku tygodni działa międzyresortowy zespół powołany przez premier Beatę Szydło, który działa na rzecz zwalczania ASF. W działania włączyły się wszelkie służby, w tym policja (kontroluje transporty zwierząt), prokuratura (prowadzi dochodzenie w sprawie nielegalnej sprzedaży zakażonych świń) oraz straż pożarna (czuwa nad prawidłową dezynfekcją pojazdów wyjeżdżających z miejsc podwyższonego ryzyka).