Len rozwiązaniem w żywieniu zwierząt?
Nasiona, śruta i makuchy lniane są bardzo wartościowym dodatkiem do pasz w żywieniu zwierząt gospodarskich, poprawiającym ich zdrowie oraz jakość tłuszczu i mięsa.
Wymagania konsumentów odnośnie jakości spożywanego mięsa są coraz wyższe, przez co właściwy dobór dawek żywieniowych ma znaczenie pierwszorzędne. Wyniki prowadzonych badań naukowych potwierdzają korzystny wpływ nasion lnu i makuchów lnianych jako dodatku do pasz dla bydła, trzody chlewnej i drobiu - mówi dr Marcin Praczyk z Zakładu Hodowli i Agrotechniki Roślin Włóknistych i Energetycznych, w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, w Poznaniu.
Wpływ ten przejawia się wzbogaceniem mięsa i tłuszczu o wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 oraz poprawą kondycji zwierząt. Nasiona i makuchy lniane osłaniają śluzówkę przewodu pokarmowego, powodują obniżenie cholesterolu i dostarczają odpowiedniego poziomu energii. W przypadku świń powinno się je dodawać głównie do pasz przeznaczonych dla prosiąt i macior wysokoprośnych. U bydła szczególnie cenne są całe nasiona lnu, które chronią zawarte w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed degradacją w żwaczu. Zalecane są w żywieniu cieląt powodując ich istotny przyrost - Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zbyt duża ilość tłuszczu o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych prowadzi u przeżuwaczy do obniżenia strawności, z tego względu jego ilość w diecie powinna być ograniczona do kilku procent - tłumaczy Marcin Praczyk.
Makuch lniany, który jest produktem ubocznym powstający w procesie tłoczenia oleju z nasion stanowi też wartościową paszę w żywieniu koni. Zwiększa on odporność zwierząt, zapewnia doskonałą ochronę przewodu pokarmowego oraz zdrową i lśniącą sierść. Dostarczając dodatkowej porcji energii jest zalecany w żywieniu koni sportowych, które mogą dzięki temu uzyskiwać lepsze wyniki.
Stosowanie nasion i makuchów lnianych jako dodatku do pasz przyczynia się do poprawy zdrowia zwierząt oraz w pośredni sposób - produkcji żywności mającej pozytywny wpływ na nasze zdrowie - Nasiona lnu zawierają (w zależności od odmiany i czynników środowiskowych panujących w danym sezonie wegetacji roślin) od 35 do 45% tłuszczu. Zawarty w nich olej jest najbogatszym roślinnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (przede wszystkim kwasu alfa linolenowego). Kwasy te są niezbędnym elementem diety człowieka i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, gdyż organizm ludzki ich nie syntetyzuje - informuje dr Praczyk.
Warto zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie odmian lnu pod względem profilu kwasów tłuszczowych - Siemię lniane, makuchy oraz olej lniany dostępne na rynku pochodzą często z odmian o znacznie obniżonej zawartości kwasów omega -3 z poziomu ponad 50% do zaledwie kilku, przy jednoczesnym podwyższeniu zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 (kwas linolowy) - więc zapoznać się z pochodzeniem i jakością surowca lub gotowych produktów, które zamierzamy nabyć - kończy dr Marcin Praczyk.