Krowom potrzebne są związki mineralne, w tym jod
Zwierzęta, w tym i krowy mleczne, wykazują zapotrzebowanie na związki mineralne. Wymagania te zmieniają się wraz z wiekiem, rodzajem użytkowania i intensywnością produkcji, a także stanem fizjologicznym (ciąża, laktacja). Na szczególną uwagę zasługuje jod - pierwiastek potrzebny zwłaszcza w okresie ciąży.
Krowy mleczne należą do tego gatunku zwierząt, które mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na związki mineralne. W ich żywieniu ogromne znaczenie odgrywają pierwiastki śladowe, takie jak: mangan, selen, czy jod.
- Warunkują one prawidłowy przebieg procesów metabolicznych zachodzących w organizmie, a często są katalizatorami reakcji biochemicznych i enzymatycznych, zapewniających organizmowi zachowanie homeostazy – wyjaśnia Mirosław Kuberka, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Pleszewie (powiat pleszewski). Jod należy do najważniejszych pierwiastków śladowych. Jego niedobór szczególnie jest niebezpieczny dla zwierząt ciężarnych. Może on bowiem powodować zamieranie płodu lub rodzenie martwych noworodków z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Jod jest również niezbędny przy tworzeniu oraz funkcjonowaniu hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczycy. – Według dostępnych źródeł zapotrzebowanie krów na jod wynosi 0,5mg/kg suchej masy dawki pokarmowej. I wzrasta wraz ze zwiększeniem wydajności produkcyjnej zwierzęcia oraz potrzebą wzrostu zawartości jodu w mleku. Zapewnienie odpowiedniej podaży jodu poprawia parametry cielności w stadzie – tłumaczy lekarz weterynarii. U bydła mlecznego około 10% jodu przechodzi do mleka. Zawartość tego pierwiastka w mleku zależy między innymi od rasy krów i okresu laktacji, pory roku oraz od żywienia. Hodowca, chcąc zapobiec niedoborowi jodu, powinien zastosować lizawki solne mineralizowane z dodatkiem: magnezu, miedzi cynku, manganu, kobaltu, selenu i jodu.
Rolnik musi zadbać o to, aby jodowane lizawki solne były stałym elementem w żywieniu krów i chowie bydła mlecznego. - Pozwalają one utrzymać zdrowotność krów na dobrym poziomie, a zawarty w nich jod poprawia płodność i pozwala uzyskać mleko o podwyższonej jakości zdrowotnej, bardzo cennej dla ludzi – podkreśla lekarz weterynarii.
Dlaczego tak ważne jest uzupełnienie mieszanek paszowych o jod? Przede wszystkim dlatego, że w roślinach, które są głównym składnikiem pokarmowym bydła, pierwiastek ten występuje w niedostatecznych ilościach.