KRIR wnioskuje o przywrócenie preferencyjnego VAT-u na nasienie zwierząt
- Podwyższenie stawki VAT niewątpliwie uderzy w polską produkcję zwierzęcą, ponieważ większość polskich rolników, w tym hodowców, funkcjonuje jako rolnicy ryczałtowi, którzy nie mają możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług - pisze w komunikacie skierowanym do ministra finansów Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Zarząd KRIR wystąpił do ministra finansów o przywrócenie 8% preferencyjnej stawki podatku VAT na nasienie zwierząt hodowlanych, w tym bydła i trzody chlewnej. Wcześniej zarząd występował w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego otaz ministra rolnictwa.
W piśmie samorząd rolniczy zwraca uwagę, że podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło, zdaniem samorządu rolniczego do przeoczenia polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT nasienia zwierząt hodowlanych. Do dnia 1 lipca 2020 r. produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również nasienie bydlęce i trzody chlewnej były objęte stawką 8%. Natomiast od dnia 1 lipca 2020, na podstawie nowej matrycy stawek VAT, nasienie bydlęce i trzody chlewnej, zostało wyłączone z zakresu stosowania preferencyjnej stawki VAT i podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.
- Podwyższenie ww. stawki VAT o 15% postawi polskich polskich producentów w znacznie gorszej sytuacji rynkowej wobec producentów zagranicznych. Obecnie firmy z Niemiec, Belgii i Francji mają bardzo silną pozycję na polskim rynku, a zmiana VAT dla polskich hodowców doprowadzi do upadku polskich firm - tłumaczy KRIR.
Również w opinii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi konieczne jest przywrócenie w odniesieniu do nasienia bydlęcego i pozostałego o kodzie CN 0511 10 00 możliwości stosowania 8% stawki VAT, tak jak dotychczas (zał. pismo MRiRW znak BHZ.eoz.862.53.2020.2.ek.).
Z wnioskiem KRIR zgadza się minister rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że konieczne jest przywrócenie stosowania 8% stawki podatku VAT - tak jak było to do tej pory. KRIR czeka na decyzję ministra finansów.