Krew i śluz u krowy - co oznacza?
Jednym z warunków uzyskania sukcesów w rozrodzie krów jest obserwacja objawów rujowych. Co zatem oznacza śluz u cielnej krowy? Czym jest śluz u krowy przed wycieleniem i czy krew u krowy cielnej to coś poważnego? Dowiedz się, na co należy zwracać uwagę, by rozród krów był skuteczny.
Czym jest ruja u krów?
- Znajomość zagadnień związanych z rozrodem jest niezmiernie ważna dla hodowcy. Ruja (zwana też latowaniem, gonieniem lub grzaniem) jest to okres zmian fizjologicznych i morfologicznych, jakie zachodzą w układzie rozrodczym między jednym a drugim jajeczkowaniem — wyjaśnia Grzegorz Balicki, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Gołuchowie i Choczu (powiat pleszewski).
Kiedy występują pierwsze objawy rui?
Wiedza o tym, jak wyglądają pierwsze objawy rui u krów, co ile krowa ma ruję oraz ile trwa ruja u krowy, mogą być kluczowe do skutecznego rozrodu. Pierwsze objawy rui występują po około 3 tygodniach po porodzie, a u dobrych mlecznic później, po 6-12 tygodniach. U krów i jałówek dojrzałych do rozrodu występują regularne cykle płciowe — średnio co 21 dni z wahaniami od 17 do 23 dni.
Przeczytaj wypowiedź weterynarza na temat tego, co oznacza biały śluz u krowy.
- Hodowca powinien rozpoznawać ruję u ponad 80% latujących krów, niestety tak nie jest. W okresie poprzedzającym ruję właściwą, przynajmniej dwa dni przed rują, w pochwie pojawia się śluz. W miarę upływu czasu zwiększa się wypływ śluzu (klarowny, ciągliwy), który zwisając ze szpary sromowej, kształtem przypomina sopel. Ponadto, zewnętrzne narządy rodne tzw. srom jest nabrzmiały, zaczerwieniony, gorący i wilgotny — tłumaczy.
Objawy rui u bydła, które można zauważyć
Jak rozpoznać ruję u krowy? Czy objawy rui u bydła można również zaobserwować gołym okiem? W początkowym stadium rui zwierzęta stają się niespokojne, wykazują tendencję do bliższego kontaktu z innymi osobnikami i obwąchują je. W czasie doju wykazują niepokój. Można też zaobserwować spadek mleczności o około 20%, a niekiedy chwilowe wstrzymanie oddawanego mleka. Poza tym do innych objawów przedrujowych należą: dreptanie, porykiwanie, skłonność do lizania siebie, innych zwierząt i ludzi, częste oddawanie moczu i kału oraz brak apetytu. Ruja u krowy oraz jej objawy nie są więc trudne do zauważenia. Zwracając uwagę na wszystkie te aspekty, można sprawić, że hodowla krów będzie skuteczna i nie przeoczy się żadnej rui.
- W okresie rui właściwej pojawia się odruch tolerancji, tzn. krowa będąca w rui obskakuje inne krowy i pozwala się obskakiwać. Poza tym, podczas wspinania na inne zwierzęta ze sromu krowy obficie wydziela się przezroczysty śluz. Jest on często rozmazywany na pośladkach i ogonie. Innymi objawami rui właściwej są: wyraźny niepokój, wzmożona ruchliwość, częste wstawanie, a także wyginanie grzbietu. Na drugi lub trzeci dzień po rui pojawia się krew ze sromu bez względu na to, czy krowa została zapłodniona, czy nie. To poowulacyjne krwawienie jest krwotokiem macicznym — wyjaśnia Grzegorz Balicki. Dodaje, że zaobserwowanie tego zjawiska może pomóc hodowcy w określeniu, czy minął już okres rui. Z kolei krwawienie u krów informuje, że znajdowały się one w stanie gotowości płciowej dwa lub trzy dni wcześniej.
- Fakt ten ułatwia zaobserwowanie w 17-18 dni później następnej rui. Ruję najłatwiej wykryć, gdy kilkakrotnie w ciągu doby obserwuje się zachowanie krów. Z wielu badań wynika, że przy 4-krotnej obserwacji wykrywa się 90% rui. Niepokojone w ciągu dnia zwierzęta przeniosły aktywność obskakiwania na godziny wczesno ranne i późnowieczorne. Żeby zauważyć typowe objawy rujowe, obserwacja powinna trwać co najmniej 20 minut w tzw. okresie spokoju na oborze. U krów najczęściej ruja zaczyna się w nocy, w związku z tym zaleca się obserwować zwierzęta po godzinie 21 i wczesnym rankiem — radzi specjalista.
Problemy z zauważeniem rui u krów — kiedy są?
Najlepsze wyniki osiąga się przy unasiennianiu po 10-15 godzinach od zauważenia rui. Jednak przy niewłaściwym utrzymaniu i pielęgnacji (np. śliskie posadzki, wysoka temperatura, ubogie składniki żywieniowe, zły BCS krów) może dochodzić do tzw. „cichej rui”. - Dość trudna do wykrycia jest ruja w oborach uwięziowych, ponieważ wiele objawów nie jest możliwych do wykrycia. Do leczenia należy zgłaszać krowy, które: wykazują ropne lub śluzowato-ropne wycieki z dróg rodnych, mają zaburzenia w cyklu płciowym (nieregularne ruje, ciche ruje itp., nie wykazują objawów rui w ciągu dwóch miesięcy po wycieleniu lub mają ruję (nie zacielają się) po trzykrotnym unasiennianiu — tłumaczy Grzegorz Balicki.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wiadomościami rolniczymi, to przeglądaj na bieżąco naszą stronę internetową. Znajdziesz tu aktualne informacje rolnicze, ale wiele innych wiadomości, które mogą Cię zainteresować.
Czytaj także: Wystawy nie wygra, ale ma zysk
KLIKNIJ również TU: Żywienie zapobiegnie przemieszczeniu trawieńca