Koronawirus. Zamknięto duży zakład mięsny
Na 14 dni zatrzymano produkcję w jednym z największych zakładów mięsnych w Kanadzie. Wszystko z powodu wystąpienia kilku przypadków COVID-19 u pracowników.
Informuje o tym Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej - PIGPOL, powołując się na komunikatu prasowy CIUSSS MCQ.
30 marca rzeźnia i zakład rozbioru Olymel w Yamachiche (Kanada) wprowadziły 14 dniową kwarantannę dla 1000 pracowników, po tym jak u dziewięciu osób z załogi potwierdzono COVID-19. Firma ogłosiła te informacje w komunikacie prasowym w niedzielę i powiedziała, że podjęła decyzję o zaprzestaniu działalności na 14 dni po konsultacji z regionalnym departamentem zdrowia publicznego w Mauricie-Centre-du-Quebec (CIUSSS MCQ). Tymczasowe zamknięcie dotyczy blisko 1000 pracowników.
Według komunikatu prasowego CIUSSS MCQ, firma zaleca kwarantannę pracownikom, którzy pojawili się w pracy od 12 marca. Są oni proszeni o obserwowanie objawów COVID-19 takich jak: kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu oraz przestrzeganie zachowania zalecanych odległości w celu ochrony swoich bliskich. Zakład poinformował też, że ściśle współpracuje z rządem Quebecu w celu opracowania planu bezpiecznego wznowienia działalności.
Zamknięcie zakładu, według portalu Swineweb.com., nie powinno mieć wpływu na podaż produktów wieprzowych na kanadyjskim rynku żywności. Będzie miało jednak wyraźny wpływ na producentów wieprzowiny, którzy dostarczają surowiec do tego zakładu.
Podobny scenariusz, zdaniem KZP-PTCh, może czekać również wiele polskich zakładów.
- O ile zamkniecie pracowników zakładów na kwarantannie ma dramatyczne skutki gospodarcze oraz dotyka wiele rodzin pracowniczych, to przy kwarantannie pracowników ferm dodatkowo może spowodować cierpienie i upadki zwierząt - zrwaca uwagę PIGPOL i dodaje: Niestety w krajowych przepisach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2020 r. (Dz. U. 2020 poz. 565) brak jest różnicowania na grupy społeczne i zawodowe w zakresie odbywania kwarantanny, tak, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju i opiekę nad zwierzętami.
Czytaj także:
1300 zł dla rolnika w kwarantannie