Korekta racic krów co 6 miesięcy
W jakim celu przeprowadza się korektę racic? Kiedy warto zastanowić się nad tym zabiegiem?
Wydajność mleczna o 15%
Choroby kończyn krów mlecznych obok schorzeń wymienia i chorób metabolicznych (ketoza - zespół tłuszczu krowy) są jedną z najczęstszych przyczyn spadku produkcji mleka oraz jego jakości. Wydajność mleczna może obniżyć się średnio do około 15%, a w przypadku ciężkich nieleczonych kulawizn nawet do 80%. - Jedną z głównych przyczyn kulawizn jest brak korekcji racic, które u bydła mlecznego powinny być wykonywane przynajmniej 2 razy w roku (co 6 miesięcy) – podkreśla Mirosław Kuberka, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Pleszewie (powiat pleszewski).
Aby krowy mogły się swobodnie poruszać
Zabieg ten polega na obcinaniu i modelowaniu ratki (paznokcia) krowy tak, aby mogły swobodnie i bez bólu się poruszać. Ze względu na to, że jest to zabieg zootechniczny, a nie lekarski, wykonują go zootechnicy i wyspecjalizowane firmy. Pielęgnację racic przeprowadza się, używając odpowiedniego sprzętu czyli: poskromu, szlifierek, noży czy też tarnika.
- Zdarza się, że w przypadku, gdy racice są chore, czyli występują owrzodzenia, opuchlizny, zapalenia koronki kopyta czy panokcica, potrzebna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który zaordynuje odpowiednie leczenie w zależności od potrzeb – wyjaśnia Mirosław Kuberka.