KIPDiP: Francja testuje szczepienia przeciwko grypie ptaków
Ptasia grypa daje się coraz bardziej we znaki w Europie. W związku z tym Francuzi testują szczepienia przeciwko tej chorobie.
Donosi o tym Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Francuzi chcą szczepień przeciwko ptasiej grypie
- Z uwagi na nasilenie zjawiska występowania wirusa grypy ptaków na terenie Europy coraz głośniej mówi się o profilaktycznym szczepieniu przeciwko grypie ptaków jako ważnego elementu w strategii walki z wirusem. Podjęcie takich kroków rozważa Francja. Minister Rolnictwa Francji Julien Denormandie, podczas I posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem Francji, ponownie wyraził poparcie dla szczepień drobiu. Denormandie oświadczył, że dwie szczepionki zostaną wkrótce przetestowane we Francji - informuje KIPDiP.
Celem jest ich zatwierdzenie dla wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej (donosi EUROACTIV, Francja). Minister Rolnictwa Francji, jak wynika z tego, co podaje Izba, nie przekazał szczegółowych informacji w tej sprawie, ale zapewnił, że wnioski z prac nad szczepieniami zostaną przedstawione pozostałym krajom członkowskim. Stosowanie szczepionek przeciwko grypie ptaków jest nadal w większości przypadków zabronione przez Komisję Europejską, a ewentualne możliwości i zasady ich zastosowania szczegółowo warunkuje unijne prawo.
- Francuzi opowiadają się jednak za szczepieniami, ponieważ uważają, że dotychczasowe działania, między innymi, masowa likwidacja stad czy wdrażanie pozostałych środków ograniczających rozprzestrzenianie wirusa, jest niewystarczające w sytuacji występowania wirusa grypy ptaków na tak ogromną skalę jaka ma miejsce od pewnego już czasu w Europie - podaje KIPDiP.
UE zakazuje szczepień przeciwko ptasiej grypie
Aktualny stan prawny w Unii Europejskiej zasadniczo zakazuje stosowania szczepionek, taka praktyka - jak zaznacza Izba - dopuszczalna jest tylko w wyjątkowych sytuacjach za zgodą Komisji Europejskiej. - Niemniej, Francja postawiła sobie za cel zmianę w tym obszarze w trakcie swojej prezydencji, która potrwa do końca czerwca. Julien Denormandie uważa, że w perspektywie długoterminowej nie ma innego rozwiązania niż szczepienia - wyjaśnia KIPDiP.
Ptasia grypa - skala problemu we Francji
Francuzi prawie corocznie mierzą się z zakażeniami wirusem HPAI na komercyjnych fermach drobiu. W zasadzie już od 2015 r. francuskie regiony specjalizujące się w produkcji kaczek i gęsi ponoszą szkody wywołane przez występowanie wirusa, co powoduje poważne problemy z ciągłością działalności. - Chodzi zarówno o straty bezpośrednie związane z utylizacją ptaków, ale także pośrednie dotyczące ograniczeń handlowych - tłumaczy Izba. Zaznacza jednocześnie, że najbardziej cierpi przemysł foie gras z powodu restrykcji eksportowych nakładanych przez największych odbiorców francuskich pasztetów, czyli Japonię i Chiny. Francuski Minister Rolnictwa w 2021 roku zarządził szeroko zakrojone konsultacje przedstawicieli branży drobiarskiej i administracji, by wypracować systemowy plan zapobiegania przyszłym, kosztownym epizoocjom grypy ptaków w kraju. Za jeden z priorytetowych punktów w zarządzaniu ryzykiem występowania HPAI uznano przeprowadzenie analizy wpływu i wykonalności szczepień u drobiu.
Czytaj także:
KIPDiP: Brazylijski rekord drobiarski w roku 2021
- Tagi:
- szczepienia
- Francja
- ptasia grypa