Jaja z omega-3
Nowoczesne społeczeństwo coraz większą uwagę zwraca na zdrowe żywienie i zawartość odpowiednich składników w produktach odzwierzęcych. Polska znajduje się w siódemce największych producentów jaj na świecie. Wartość produkcji jest szacowana na 1,2 mld euro.
Jak jaja produkować, aby były jak najlepiej dostosowane do potrzeb konsumentów?
- Skład kwasów tłuszczowych żółtka jaja może być zmieniany za pomocą manipulacji dietą kur i w ostatnim czasie okazało się, ze wzbogacenie jaj o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 jest w ich produkcji bardzo istotną wartością dodaną dla konsumentów przywiązujących wagę do dbałości o zdrowie - mówi Renata Olejniczak z firmy Altech Poland.
Kwasy omega-3 są bardzo ważnym elementem dla organizmu ludzkiego, dlatego tak ważna jest jego zawartość w jajach kurzych. Obecnie modyfikuje się skład żywności właśnie w kierunku podwyższenia zawartości tego składnika. Głównym źródłem kwasów omega-3 są ryby żyjących w zimnych wodach morskich. Świetną alternatywą natomiast są jajka.
- Jaja wzbogacone w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są propozycją tańszego źródła tego związku dla konsumentów o rosnących oczekiwaniach związanych z żywnością - tłumaczy specjalistka z firmy Altech.
Ważnym jest, że zmiana zawartości składników w jajach nie wpływa na ich przechowywanie.
- Możliwość wzbogacenia jaj w kwasy omega-3 daje producentom jaj unikalna sposobność wprowadzenia na rynek innowacyjnych, bezpiecznych produktów o nowej wartości dodanej - podsumowuje Renata Olejniczak.
Materiały pochodzą z wykładu Renaty Olejniczak, podczas targów Ferma 2015.