Hodowcy trzody: Świadectwa zdrowia będą kosztować 30 mln zł rocznie
Nie tylko samorząd rolniczy, ale i stowarzyszenia, do których należą hodowcy świń protestują przeciwko podniesieniu stawek za badanie i wystawienie świadectw.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wyliczył, że w ciągu roku wszyscy hodowcy świń zapłacą 30 mln zł za świadectwa zdrowia. Pieniądze te trafią do kieszeni kilkuset weterynarzy.
- Stwierdzamy, że jak dotąd na chorobie ASF zarobiła tylko grupa lekarzy weterynarii oraz instytucje ich zatrudniające, a stracili producenci i przetwórcy trzody chlewnej. To nie jest sprawiedliwe, aby na nieszczęściu jednej grupy inna grupa budowała swoją przyszłość - skomentował zarząd Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Związek nie rozumie dlaczego lekarzom weterynarii należą się podwyżki za badanie zwierząt i wystawianie świadectw zdrowia w zaproponowanej wysokości, które mają być w całości pokryte przez producentów żywca. - Przecież od 2013 roku nie nastąpił dwukrotny wzrost cen paliwa, czy uposażeń pozostałych grup pracowniczych. Cena żywca wieprzowego podawanego przez GUS w lutym 2013 roku wyniosła 5,18 zł/kg, w lutym 2016 wyniosła 4,10 zł/kg, a obecnie wróciła do ceny 5,18 zł/kg (cena z dnia 11 grudzień 2016 Biuletyn MRiRW) - tłumaczy KZPPTCH.
Czytaj także: Liczba świadectw zwiększy się o 800 procent KLIK
Zdaniem hodowców trzody płaca powinna odzwierciedlać wysiłek włożony do jej wykonania. Dlatego w sytuacji, kiedy lekarz z jednego gospodarstwa odprawia 200 sztuk, stawka dla wszystkich zwierząt powinna być jednakowa i najniższa. - Przecież przy takim badaniu wysiłek na oględziny pierwszych 10 zwierząt nie jest większy niż na pozostałe sztuki. Co takiego kontrolujący lekarz robi dla pierwszych dziesięciu zwierząt, że ta czynność liczona jest po tak wygórowanych stawkach? Dlaczego lekarze wystawiając kilka świadectw zdrowia podczas tej samej wizyty w gospodarstwie stosują za każdym razem stawki od najwyższej dla każdego świadectwa zdrowia? - komentuje KZPPTCH.
Duże fermy za 3 godziny pracy lekarza weterynarii podczas badania i wystawiania świadectw zapłacą klika tysięcy złotych. - Czy lekarz badający zwierzęta przed sprzedażą ma moralne prawo do zarabiania 3 tys. złotych dziennie - pyta KZPPTCH.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zawnioskował o to, by ustalić jedną stawkę dla wszystkich sztuk świń odprawianych w ilości powyżej 50 sztuk na poziomie 50 groszy za każdą sztukę. - Ponadto, ze względu na zasady bioasekuracji postulujemy, aby w pierwszej kolejności do badań zwierząt związanych z wystawianiem świadectw zdrowia wybierani byli lekarze opiekujący się danym stadem - tłumaczy Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Czytaj także: Hodowcy trzody wstrzymani przez brak kolczyków! KLIK