W proteście zorganizowanym przez Europejską Federację Producentów Mleka (European Milk Board) swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji na rynku mleka manifestowało ponad 300 hodowców bydła mlecznego.
Spis treści:
W proteście zorganizowanym przez Europejską Federację Producentów Mleka (European Milk Board) swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji na rynku mleka manifestowało ponad 300 hodowców bydła mlecznego.
Największą grupę stanowili Polacy, było ich ponad 250. Protest producentów mleka odbył się przed budynkiem Komisji Europejskiej.
W prowizorycznym jeziorze zbudowanym ze słomy, wyłożonym folią i wypełnionym mlekiem utopieni zostali najważniejsi europejscy przywódcy (tekturowe podobizny ich głów). Do mlecznego jeziora trafili m.in. Angela Merkel, Francois Hollande, David Cameron i Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa.
- Wysyłamy sygnał Komisji Europejskiej i decydentom w Europie, że chcemy rozmawiać o naszej trudnej sytuacji, żądamy przyjęcia naszych postulatów, a jeśli tego oni nie zrobią, to zorganizujemy jeszcze bardziej spektakularną demonstrację za kilka miesięcy - powiedział Romulad Schaber, prezydent EMB.
Leszek Hądzlik z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka przedstawił żądania, w tym podniesienie referencyjnej zawartości tłuszczu w mleku dla Polski i zniesienie kar za nadprodukcję.
Postulaty przedstawione w Brukseli przez polską delegację:
Wprowadzenie zapisów regulujących podaż surowca w sytuacjach kryzysowych na rynku mleka (bilansujących popyt i podaż).
Wprowadzenie dopłat i refundacji wywozowych ze względu na wystąpienie sytuacji kryzysowej.
Likwidacja bądź złagodzenie kar mlecznych poprzez:
Zastosowanie elastycznego współczynnika tłuszczu,
Możliwość konwersji kwoty bezpośredniej na hurtową na szczeblu krajowym.
Badania możliwości eksportu produktów mleczarskich na rynki trzecie poprzez uruchomienie systemu monitorowania.
Wprowadzenie regulacji prawnych, zabezpieczających właściwe relacje pomiędzy producentami, przetwórcami i konsumentami a sieciami handlowymi.
Wprowadzenie, również dla Polski, środków rekompensujących wpływ rosyjskiego embarga.
Wprowadzony Pakiet Mleczny, mający na celu zapewnienie miękkiego lądowania po wycofaniu kwot mlecznych, w przypadku spółdzielni mleczarskich jest narzędziem nieskutecznym.
Urealnienie cen zakupów interwencyjnych.
Prowadzenie monitoringu kosztów jednostkowych produkcji mleka.
EMB żąda natychmiastowej regulacji rynku. Chce żeby Komisja Europejska wprowadziła pakiet regulacji nazwany przez nich „Market Responsibility Programme”.
Na tę chwilę nie słychać odzewu Brukseli na żądania manifestujących producentów mleka