Groźna choroba zagraża polskiemu bydłu?
Przypadki guzowatej choroby skóry (LSD od lumpy skin disease) u bydła zostały wykryte na Cyprze i Bałkanach. Jeśli wirus dotrze do Rumunii, polscy hodowcy bydła będą narażeni na kłopoty.
Guzowata choroba skóry to schorzenie wirusowe u bydła. Objawia się ospo-podobnymi zmianami na skórze. W późniejszych etapach może dojść do wyniszczenia organizmu. Jak podają członkowie PSL choroba już jest Unii Europejskiej – m.in. na Cyprze i Bałkanach. Rozprzestrzenia się także w Turcji. - W tym roku zakażonych zostało już prawie pół miliona sztuk bydła. Jeśli wirus dotrze do Rumunii możemy być pewni, że LSD pojawi się także w Polsce - stwierdzają.
Dlatego zdaniem Ludowców, aby powstrzymać wirusa guzowatej choroby skóry, należy wzmocnić badanie importowanego mięsa z krajów, w których choroba się pojawiła. - Należy też zaszczepić krajowe bydło specjalną szczepionką z atestowanym wirusem. Tak zrobiono dla bezpieczeństwa bydła w Chorwacji. Niestety, polskie Ministerstwo Rolnictwa nie przygotowało żadnej strategii, aby przeciwdziałać chorobie LSD - skomentowali.
Guzowatą chorobę skóry po raz pierwszy w Unii Europejskiej wykryto w 2015 r. w miejscowości Feres, w jednostce regionalnej Ewros w Grecji. Do tej pory występowała głównie w Afryce.
Czytaj także: Sławomir Nowakowski z Mazowsza zarabia na bydle mięsnym KLIK
Objawy choroby
LSD przebiega z objawami ciężkiej choroby
• Gorączka (40-41.5°C) zwalniająca lub utrzymująca się do 2 tygodni
• Ostro odgraniczone guzki wielkości 1-5 cm na skórze, szczególnie na szyi, mostku, klatce piersiowej, tylnych kończynach, podbrzuszu; guzki na przekroju maziste
• W dalszym przebiegu choroby obejmują całą skórę, tkankę podskórną, czasami mięśnie; mogą utrzymywać się latami, ulegać martwicy, bądź pękać
• Guzki na błonie śluzowej przewodu pokarmowego i tchawicy, po pęknięciu tworzą owrzodzenia
• Uogólnione zapalenie węzłów chłonnych
• Obrzęki tkanki podskórnej kończyn
• Depresja, anoreksja, nadmierne ślinienie, wyciek z oczu i nosa, bezmlecznośći wyniszczenie
• Proces pierwotny bywa często wikłany wtórnymi zakażeniami:
1. wtórne zakażenie bakteryjne wymion
2. wtórne zakażenie bakteryjne ścięgien i stawów prowadzące do kulawizny
3. poronienia, wewnątrzmaciczne zakażenia, bezpłodność.