Dawid Kaczmarek - jego obora robi wrażenie [ZDJĘCIA]
Nowoczesne kurtyny Opticow
Zaletą w oborze są jedne z najnowocześniejszych kurtyn firmy Opticow, które nie zwijają się w rulon, a harmonijkę. Dzięki temu, według hodowcy, są mniej awaryjne. - Wykonane są one z bardzo dobrego, grubego materiału - zaznacza rolnik. Wysokość kurtyny z jednej strony wynosi 3,5 metra, a z drugiej - 2,5 metra. - Gdybym dziś budował obiekt, zrobiłbym jeszcze większe kurtyny. Obora jest z dala od innych zabudowań, dlatego na początku obawialiśmy się silnych wiatrów. Zamontowaliśmy więc siatki, które ten wiatr wyhamowują - tłumaczy Dawid Kaczmarek.
Czytaj także: Oświetlenie i hałas w oborze
Wentylatory wkrótce będą zamontowane
W projekcie obory jest także 8 wentylatorów, które rolnik chce zamontować niebawem. Cały system zarządzania oświetleniem i temperaturą jest sterowany komputerowo.
- Jest to powiązane ze stacją pogodową. Na komórce mam aplikację, na którą przychodzą mi wiadomości o załamaniu pogody. Jednym kliknięciem mogę zapalić czy zgasić światło oraz sterować kurtynami - opowiada Dawid Kaczmarek.
Krowy w oborze Kaczmarków dojone są średnio 3,2 razy dziennie. - W poprzedniej oborze mieliśmy dość prymitywny system doju. Był to zwykły rurociąg przewodowy. Teraz zdecydowaliśmy się na roboty udojowe, które są rewelacją. Nie ma tzw. „niedodojenia” oraz pusto doju. Duże znaczenie ma również dój ćwiartkowy ( czyli każdej ćwiartki oddzielnie) . A to jest najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o zdrowie wymienia. Wielokrotność doju powoduje, że nie jest ono obciążone - przekonuje Dawid Kaczmarek.
Rolnik zdecydował się na firmę Lely m.in. z tego względu na automatyczne czyszczenie kubków szczotkami, które według rolnika, jest bardziej pewne, niż nich wypłukiwanie. Rolnik zdradził nam, że roczny koszt utrzymania robota udojowego to około 3 tys. zł.
Obroże tzw. Respondery są w pakiecie z robotem udojowym. Obroże te dają 95% pewność wykrywalności rui. Brane pod uwagę są takie parametry, jak: aktywność fizyczna, przeżuwanie, przełykanie, pobór paszy oraz spadki czy wzrosty produkcji mleka. W oborze wykorzystane zostały także podgarniacz paszy Lely Juno, dwa zgarniacze gnojowicy Lely Discovery, poskrom i stację paszową. Do tego rolnik zamontował w oborze 3 czochradła.