Czy w Polsce będą szczepienia przeciwko pryszczycy? Ministerstwo odpowiada

Pryszczyca - to dziś jedno z największych zagrożeń dla zwierząt w całej Europie.
Strach przed tą chorobą, która jest tuż za naszymi granicami, jest jak najbardziej uzasadniony. Wirus potrafi rozprzestrzeniać się bowiem bardzo szybko i na dalekie odległości.
O aktualnej sytuacji piszemy na bieżąco łamach naszego portalu.
Pryszczyca. Są apele o szczepienia w Polsce
Środowiska rolnicze - spoglądając z niepokojem na całą sytuację - zastanawiają się, czy możliwe jest m.in. prewencyjne szczepienie zwierząt.
Czy polskie władze zastanawiały się nad takim rozwiązaniem? Czy - w związku z kolejnymi ogniskami pryszczycy blisko naszych granic - możliwe jest wprowadzenie szczepień ochronnych dla zwierząt, które są narażone na zakażenie?
Pyta o to wprost m.in. posłanka Urszula Nowogórska w swojej interpelacji, jaką wystosowała do ministerstwa rolnictwa.
- Wprowadzenie szczepień może zapobiec rozpowszechnianiu się choroby w naszym kraju i uchroni stada przed utylizacją - argumentuje przy tym.
Co na to resort?
Ministerstwo odpowiada w sprawie ewentualnych szczepień przeciwko pryszczycy
Wiceminister rolnictwa, Jacek Czerniak, zaznacza wprost: zasadniczo w przypadku pryszczycy nie prowadzi się szczepień prewencyjnych.
- Możliwe jest natomiast wprowadzenie interwencyjnych szczepień zapobiegawczych, co obwarowane jest warunkami, o których mowa w załączniku VII do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/361 (3), w tym, co do zasady, zakazem przemieszczania do innych państw członkowskich szczepionych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów - odpisuje w odpowiedzi wiceminister.
Jak przypomina, w związku z wystąpieniem ognisk pryszczycy w gospodarstwach utrzymujących bydło na terytorium Słowacji i Węgier, tamtejsze władze zdecydowały się na zastosowanie interwencyjnych szczepień wygaszających (tzw. supresyjnych), tj. szczepień zwierząt przeznaczonych do uśmiercenia w ognisku choroby oraz ewentualnie w gospodarstwach kontaktowych, w celu ograniczenia siewstwa wirusa.
- Decyzja o wdrożeniu interwencyjnych szczepień supresyjnych została podjęta w tych państwach z uwagi na dużą liczbę zwierząt w ogniskach i potrzebny czas do ich uśmiercenia. W Polsce, podobnie jak na Słowacji i Węgrzech, decyzja o wprowadzeniu interwencyjnych szczepień przeciwko pryszczycy mogłaby zostać podjęta wyłącznie w przypadku ewentualnego potwierdzenia ogniska choroby po uprzednim potwierdzeniu serotypu wirusa, z uwagi na fakt, że wakcynacja jest skuteczna jedynie po odpowiednim dobraniu szczepionki do określonego serotypu - odpowiada Jacek Czerniak.
Jak dodaje ponadto na koniec, w przypadku gdy decyzja o szczepieniach interwencyjnych byłaby podjęta, ich potencjalne koszty zostałyby pokryte z budżetu państwa.
- Tagi:
- szczepionka
- pryszczyca