Czy przewidziano pieniądze dla rolników na bioasekurację w związku z pryszczycą?

Mimo iż od 17 kwietnia - Węgry, natomiast od 4 kwietnia - Słowacja nie informowały o kolejnych ogniskach pryszczycy u siebie, obawy związane z wybuchem epidemii w Polsce nie maleją.
Procedury zwalczania pryszczycy w Polsce
Rolnicy zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czy rząd ma wypracowane plany działań na wypadek, gdyby choroba dotarła do naszego kraju?
Co istotne, Komisja Europejska przedłużyła ograniczenia na Węgrzech i w Słowacji do 30 maja.
A jak czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa z 30 kwietnia, cyklicznie prowadzone są spotkania ze wszystkimi wojewódzkimi lekarzami weterynarii.
Jedno z nich, w ostatnim czasie, poświęcone zostało przeglądowi sił i środków dostępnych na południowej granicy Polski, podsumowaniu powiatowych przygotowań na wypadek wystąpienia pryszczycy, analizie stanów magazynów epizootycznych w tym sprzętu do unieruchamiania dużych zwierząt, aktualizacji planów gotowości i procedur zwalczania choroby.
Wynika z tego, że zarówno ministerstwo rolnictwa, jak i Główny Inspektorat Weterynarii oraz podległe mu jednostki mają sporządzone plany postępowań. Pytanie tylko, co konkretnie zwierają te opracowania? Zastanawiają się nad tym przede wszystkim najbardziej zainteresowani, a więc rolnicy.
Mamy doświadczenie z ASF. Powinny być wyciągnięte wnioski w kwestii pryszczycy
Hodowcy apelują także do rządzących o podejmowanie konkretnych działań, mających na celu ochronę polskiego rolnictwa przed pryszczycą. Lubelska Izba Rolnicza wystąpiła w ostatnim czasie do ministra Czesława Siekierskiego z pismem, w którym nawiązuje do nieudolnej walki Polaki z afrykańskim pomorem świń.
- Z doświadczeń związanych z ASF u świń powinny być wyciągnięte wnioski i w obecnej sytuacji nie należy czekać, tylko już teraz wcześniej przygotować się na ewentualność wystąpienia w Polsce choroby zakaźnej jaką jest pryszczyca. Nie wiemy, czy w Polsce wystąpi pryszczyca (oby nie wystąpiła) ale do tego tematu, mając czas i doświadczenia związane z ASF-em - możemy, jako kraj, lepiej się przygotować - tłumaczy Antoni Skura, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Pryszczyca. Czy rolnik otrzyma dopłatę do bioasekuracji?
LIR dzieli się z innymi swoimi obawami, dotyczącymi przypadków wystąpienia pryszczycy poza granicami naszego kraju. Od ministra rolnictwa oczekuje tym samym konkretnych informacji, jak rolnicy mają zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed pryszczycą?
Pyta także o to: czy za zabezpieczenie gospodarstwa - bioasekurację otrzymają pomoc ze strony państwa?
- Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnioskuje, aby zabezpieczyć środki finansowe na pomoc rolnikom - hodowcom zwierząt gospodarskich, wrażliwych na zakażenie pryszczycą - apeluje Antoni Skura.
Rolnicy chcą rekompensat za koszty poniesione na maty i środki dezynfekcyjne
Według samorządu rolniczego niezbędne jest jak najszybsze przygotowanie i uruchomienie programu pomocowego dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta parzystokopytne. Wsparcie to w formie rekompensat powinno dotyczyć m.in. poniesionych kosztów zakupu mat czy preparatów dezynfekcyjnych.
Zasadnym jest, aby wsparciem objęte były wszystkie zakupy, które służyły zapewnieniu bioasekuracji gospodarstw. Dodatkowo wnosimy, aby wsparciem objęte były zakupy ponoszone od dnia 6 kwietnia 2025r. – zaznacza Lubelska Izba Rolnicza.
- Tagi:
- pryszczyca