Ceny odtłuszczonego mleka w proszku wciąż spadają
Dnia 7 grudnia 2014 roku średnia ważona cena OMP w UE spadła do poziomu 1,92 EUR/kg i była o 3,28% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 39,65% niższym niż w analogicznym czasie 2013 r.).
W analizowanym okresie nieco wyższe były ceny OMP na rynku pol-skim, gdzie 7 grudnia osiągnęły poziom 1,98 EUR/kg, czyli o ok. 36,3% niższy niż przed rokiem (-0,5% w skali miesięcznej) i były o 3,18% wyższe od średniej dla całej UE.
W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek rzędu 36,8% z 13,06 PLN/kg do 8,25 PLN/kg. Niższe niż w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia. Na początku grudnia 2014 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,91 EUR/kg (-1,55% w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze niższą cenę OMP: 1,8 EUR/kg, co było o 3,23% niższą stawką niż przed miesiącem.
Duży wpływ na obserwowane w Unii spadki ma wprowadzony przez Rosję zakaz importu żywności pochodzącej z Unii Europejskiej, w tym artykułów mleczarskich. W ostatnich latach na rynek największego państwa na świecie trafiało ok. 5% ogółu OMP wywożonego z UE. Ponadto spadkową tendencję cen mleka w proszku wciąż napędzają dodatkowo wysokie światowe dostawy eksportowe i ograniczony popyt importowy (m.in. z Chin).
Dnia 7 grudnia 2014 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o 13% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o 7,8% niższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zniżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 11,6% wyższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc na początku grudnia w przeliczeniu 2,14 EUR/kg).
Na rynkach UE stabilniej zachowywały się ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). Na początku grudnia bieżącego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,37 EUR/kg. Stawki te były o 36,05% niższe od cen z analogicznego okresu 2013 r. i o niespełna 0,85% wyższe niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 2,32 EUR/kg (o 0,22% wyższy niż przed miesiącem), a w Holandii 2,24 EUR/kg. W Polsce dnia 7 grudnia 2014 roku ceny PMP spadły do poziomu 2,60 EUR/kg (-1,68% w skali miesięcznej).
W związku z bardzo wysokimi cenami OMP, jakie utrzymywały się w UE w ubiegłym roku i w ciągu pierwszego kwartału 2014 r., przetwórnie znacznie zwiększyły produkcję. Z najnowszych danych KE wynika, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku we Wspólnocie wyprodukowano o 26% więcej tego proszku niż w analogicznym przedziale czasowym 2013 r. (w Polsce zwyżka wyniosła +49,9%).
Na wzrost produkcji w ostatnim kwartale 2013 r. i na początku bieżącego roku wpływ ma m.in. fakt, że ceny unijnego odtłuszczonego mleka w proszku w tym okresie były znacznie niższe od cen światowych, przez co unijne OMP stawało się coraz bardziej konkurencyjne i popyt na nie rósł. Świadczy o tym również znaczący wzrost eksportu poza UE w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2014 roku. W okresie tym poza granice Wspólnoty wyeksportowano o 58% OMP więcej tego proszku niż przed rokiem (477,6 tys. ton). Z Polski poza UE w okresie tym wywieziono 63 tys. ton OMP wobec 15,6 tys. ton z podobnego okresu przed rokiem.