Zdrowe prosięta - bez tlenku cynku
Biegunka u prosiąt - jak ustrzec się jej? Jak produkować bez użycia tlenku cynku?
Rolnicy mają coraz mniej czasu na to, żeby wyeliminować z użycia stosowany w przypadku biegunki u prosiąt tlenek cynku. Muszą nauczyć się umiejętnie stosować prestartery 0 przygotowujące do pobierania stałej paszy.
W 2017 roku Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania tlenku cynku. POLPIG - Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wystąpił do ministra rolnictwa o przedłużenie o 5 lat możliwości wykorzystywania w chowie świń produktów leczniczych weterynaryjnych zawierających tlenek cynku. Ministerstwo odniosło się pozytywnie do tej sprawy. Polska korzysta z 5-letniego okresu przejściowego. Oznacza to w praktyce, że dopuszczenia do obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi zawierającymi tlenek cynku mają zostać cofnięte do 26 czerwca 2022 roku. - Zostało mało czasu, żeby przygotować się do tej zmiany - podkreślił Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG podczas wideokonferencji. Szóste już webinarium, w ramach Akademii POLPIG, zorganizowano pod hasłem „Zapobieganie biegunce prosiąt - produkcja bez użycia tlenku cynku”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ - WYSOKIE DOPŁATY DO MAŁYCH I ŚREDNICH GOSPODARSTW
- Hiszpania zrobiła tak, jak Polska. Jesteśmy w tej samej sytuacji. Staramy się przewidzieć, w jaki sposób będzie można hodować świnie bez stosowania tlenku cynku - przyznał prelegent dr Enric Marco Granell. To znany i ceniony lekarz weterynarii z Hiszpanii, niezależny ekspert. Swoje doświadczenie zebrał nie tylko na fermach hiszpańskich, ale także na całym świecie. Pracuje też na uniwersytecie, łączy więc wiedzę akademicką z doświadczeniem terenowym. Jest bardzo ceniony, zapraszany na konsultacje na fermy w różnych zakątkach świata. Podczas webinarium przedstawił kluczowe kwestie, dzięki którym jest możliwe uniknięcie biegunek u prosiąt, zapobieganie stratom na fermach. - Tlenek cynku tworzy pewnego rodzaju warstwę, która chroni nabłonek jelita. W błonie komórkowej produkowany jest śluz, który chroni ten nabłonek - mówił dr Marco. Tlenek cynku uodparnia prosięta, ale zwierzęta tracą apetyt, spożywają mniej paszy, wolniej rosną. Co czeka hodowców prosiąt w związku ze zbliżającym się zakazem stosowania tlenku cynku? Czy jest możliwe, by osiągnąć sukces w produkcji?
DLACZEGO DOCHODZI DO BIEGUNEK? - czytaj na str. 2