Białko w paszy nawet w 90% z polskich pól?
Założenia projektu ustawy o wykorzystaniu roślin wysokobiałkowych w paszach nie są możliwe do zrealizowania - komentują izby rolnicze.
Już w 2017 roku białko w wytworzonej w Polsce paszy miałoby w 40% być pozyskane z roślin wysokobiałkowych, a w kolejnych latach odpowiednio: 70% w 2018 r., 80% w 2019 r., 90% w 2020 r. Takie zmiany w Polsce zakłada poselski projekt ustawy o wykorzystaniu roślin strączkowych - wysokobiałkowych w paszach. Czy będzie można je wprowadzić i uniezależnić się od światowych potentatów białka paszowego - soi? Czy rośliny strączkowe wyprą importowaną śrutę sojową?
Według Krajowej Rady Izb Rolniczych „uzyskanie na krajowym rynku pasz 90% udziału roślin białkowych w przeciągu 3 lat jest trudne, zarówno ze względów technologicznych, kosztowych jak i wielkości potencjalnych zasobów”. Samorząd rolniczy zauważył błąd w samym zapisie. - Ponadto, zapis powinien odnosić się nie do samych pasz, lecz udziału w nich białka (średnio 18%). Wspomniane 90% udziału w paszach stosowanych w żywieniu zwierząt (oprócz koncentratów białkowych) byłoby nie tylko niezgodne z normami żywienia poszczególnych gatunków, ale wręcz szkodliwe dla zdrowia zwierząt, a także nadmiernie obciążyłoby wydalanym azotem środowisko naturalne. Wydaje się, że zapis ten wymaga korekty - podaje KRIR.
Co obecnie jesteśmy w stanie osiągnąć jako Polska, to osiągnięcie wskaźnika poziomu krajowych komponentów białkowych na poziomie 40, a nawet 50%. Da się to osiągnąć, zdaniem izb rolniczych, dzięki zmniejszeniu eksportu polskiego białka paszowego głównie do Niemiec i innych krajów UE.
Samorząd rolniczy podał, iż obecnie, wg danych statycznych, jedynie 4% krajowych białkowych surowców paszowych pochodzi z potencjalnych plonów upraw bobowatych objętych dopłatami, a pozostałe 26% z innych krajowych źródeł (śruta rzepakowa, odpady przemysłu gorzelniczego i browarnictwa).
W opinii samorządu rolniczego projekt ustawy wymaga ponownej analizy pod kątem możliwości wykorzystywania pasz wyprodukowanych w oparciu o krajowe źródła białka w żywieniu poszczególnych gatunków zwierząt oraz zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron łącznie z Rządem RP w realizację tego zamysłu.