Bez tego certyfikatu ARiMR może odmówić dopłat. Jest nowa data! Zmiany od 2025?

Przypomnijmy: każdy rolnik, który realizuje ekoschemat dobrostan zwierząt, i przystąpił do systemu jakości QMP (dla bydła) lub QAFP (dla trzody i drobiu), musi zdobyć do 31 lipca roku specjalny certyfikat - by wspomnianą płatność dobrostanową otrzymać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dobrostan zwierząt. Będą zmiany w terminach certyfikatów dla systemów QMP i QAFP
O sprawie pisaliśmy już na naszych łamach. Jak się jednak okazuje - wspomniany termin jest po prostu zbyt krótki.
Administratorzy QMP i QAFP informują bowiem o dynamicznym wzroście zgłoszeń do tych systemów. To z kolei - choć z jednej strony cieszy - z drugiej może rodzić problemy.
Mówiąc wprost: w związku ze wzrostem zainteresowania tymi systemami, połączonym z obecnym, intensywnym okresem pracy rolników w polu, brakuje czasu, by zdążyć z wszelkimi formalnościami dotyczącymi uzyskania certyfikatu.
To z kolei powoduje nerwowość u rolników, którzy obawiają się - czy zdążą go zdobyć na czas. Bo jeśli nie - istnieje realne ryzyko, że po prostu nie otrzymają wspomnianego wsparcia dobrostanowego.
Stąd ministerstwo planuje zmiany w przepisach, które powinny wejść w życie jeszcze w tym roku. Stosowny projekt pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało w nim przedłużenie terminu na uzyskanie przez rolników wymaganych certyfikatów QMP i QAFP.
Nowy, proponowany termin to 30 września. Zmiany w prawie zostały tak skonstruowane, że powinny obowiązywać także w kolejnych latach.
Wspomniana propozycja cieszy środowiska rolnicze.
- Propozycja to efekt postulatów organizacji rolniczych, które argumentowały, że obecny termin nie pozwala wielu producentom na dopełnienie procedur certyfikacyjnych z powodu intensywnych prac polowych. Decyzja resortu na wniosek organizacji branżowych umożliwi rolnikom pogodzenie prac sezonowych z wymaganiami procesu certyfikacji, co przełoży się na rozwój bazy surowcowej dla krajowej branży mięsnej i wzmocni pozycję polskiej żywności wysokiej jakości na rynku – podkreślają m.in. przedstawiciele Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.
Przypomnijmy: uzyskane certyfikaty muszą być następnie złożone w Agencji (do 21 marca 2026 r. za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus - w zakładce dokumenty uzupełniające) lub w biurze powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Jeśli przepisy zdążą wejść w życie - obowiązywać będą już od tego roku. Do tematu wrócimy.
Jakich praktyk dotyczą systemy QAFP i QMP?
QAMP dotyczy świń oraz drobiu rzeźnego:
- dobrostan loch;
- dobrostan tuczników;
- dobrostan kurcząt i brojlerów;
- dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa
QMP dotyczy bydła:
- dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach;
- dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym;
- dobrostan opasów
- Tagi:
- QAFP
- QMP
- dobrostan zwierząt