ASF - kolejne ogniska. Gdzie tym razem?
Złe wieści znów napływają z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Stwierdzono kolejne ogniska ASF-u.
Główny Lekarz Weterynarii wydał w tym tygodniu komunikat dotyczący 72., 73., 74. i 75. ogniska ASF-u w 2021 r. Wirusa potwierdzono w gospodarstwach woj.: podkarpackiego (3) oraz małopolskiego (1) na podstawie wyników badań laboratoryjnych, które przeprowadzono w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach.
ASF - LISTA NOWYCH OGNISK
-
72. ognisko ASF (ognisko wtórne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie (3 lochy), położonym w miejscowości Zdziechowice Pierwsze, w gminie Zaklików, powiat stalowowolski, województwo podkarpackie.
-
73. ognisko ASF (ognisko wtórne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 187 świń (20 loch, 135 warchlaków, 31 tuczników, 1 knur), położonym w miejscowości Dąbrówka Osuchowska, w gminie Czermin, powiat mielecki, województwo podkarpackie.
-
74. ognisko ASF (ognisko wtórne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 211 świń (19 loch, 45 prosiąt, 46 warchlaków, 100 tuczników, 1 knur), położonym w miejscowości Wampierzów, w gminie Wadowice Górne, powiat mielecki, województwo podkarpackie.
-
75. ognisko ASF (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 54 świnie (5 loch, 27 tuczników, 10 warchlaków, 12 prosiąt), położonym w miejscowości Słupiec, w gminie Szczucin, powiat dąbrowski, województwo małopolskie.
ASF - procedury związane z likwidacją wirusa
W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Czytaj także:
ASF. Strefa III. Import tuczników pogrąża rolników
- Tagi:
- trzoda chlewna
- ogniska
- ASF
- występowanie