ASF. Jakie kierunki produkcji zamiast świń?
Rolnicy, którym nie uda się spełnić wymogów bioasekuracji, będą zmuszeni zamknąć produkcję trzody chlewnej. Jeśli nie świnie, to co? Bydło, drób, zboża, a może całkowita rezygnacja z pracy w rolnictwie?
Potencjalnymi kierunkami produkcji dla gospodarstw rolnych zaprzestających chów trzody chlewnej czytamy w opracowaniu przygotowanym przez naukowców z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowy Instytut Badawczy. Dr Adona Skarżyńska, mgr Monika Bocian, dr Piotr Szajner oraz dr Dariusz Nieć wskazują na alternatywy dla tych, którzy z trzody chlewnej będą musieli zrezgnować. Mogą nimi być: chów bydła mięsnego, chów owiec, chów drobiu wodnego, uprawa zbóż, uprawa roślin strączkowych pastewnych, uprawa owoców i warzyw i uprawa pieczarek.
- Gospodarstwa rolne rezygnujące z chowu trzody chlewnej tracą nie tylko przychody finansowe, ale przede wszystkim nie mogą efektywnie wykorzystywać posiadanych zasobów wytwórczych: kapitału, pracy i ziemi. W związku z tym w celu pozyskania określonych przychodów finansowych i możliwie efektywnego wykorzystania zasobów wspomniane gospodarstwa będą zmuszone wprowadzić zmiany w strukturze i organizacji produkcji rolnej - czytamy w opracowaniu.
Decyzje rolników o zmianach profilu produkcji są bardzo trudne i wymagają głębokiego przemyślenia, gdyż kierunki produkcji rolnej są determinowane zarówno przez czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Uwarunkowania wewnętrzne odzwierciedlają przede wszystkim dostępne zasoby czynników produkcji. - W szczególności chodzi tu powierzchnię, strukturę i bonitację użytków rolnych, które wraz z warunkami agroklimatycznymi będą determinowały potencjalne kierunki produkcji roślinnej - dodają naukowcy.
Drugim bardzo istotnym czynnikiem, jak tłumaczą dalej, determinującym decyzje o zmianie profilu produkcji są zasoby kapitału trwałego w gospodarstwie rolnym. W szczególności dotyczy to wyposażenia w budynki i maszyny rolnicze, które mogą determinować potencjalne kierunki produkcji zwierzęcej. Kluczowym czynnikiem jest jednak praca (kapitał ludzki).
Opracowanie dostępne jest na stronie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego TUTAJ.