Będą dotacje na ogrodzenia i modernizacje chlewni
Jedną z form walki z afrykańskim pomorem świń jest ochrona gospodarstw rolnych utrzymujących świnie przed wdarciem się wirusa. Rolnicy w tym celu zakładają ogrodzenia wokół obiektów inwentarskich, zakupują niecki dezynfekcyjne oraz w odpowiedni sposób dostosowują chlewnie do warunków bioasekuracji. Już wkrótce na tego rodzaju działania będą mogli ubiegać się o pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Hodowcy świń będą mogli wkrótce ubiegać się o pieniądze na ogrodzenia i przebudowę chlewni
Według ekspertów, by uchronić swoje stada świń przed kontaktem z dzikami, producenci trzody chlewnej powinni ogradzać chlewnie oraz pomieszczenia, w których znajdują się ściółka i pasza. W ten sposób zabezpieczają stado przed ryzykiem ewentualnego wniesienia wirusa, w przypadku, gdyby pod gospodarstwo podszedł zakażony ASF-em dzik. Jeszcze w ubiegłym roku mówiło się o tym, że ogrodzenie w strefie czerwonej ASF powinien postawić każdy rolnik do końca października 2021 roku. Tego jednak nie udało się wykonać. Do kiedy zatem producenci świń muszą wykonać ogrodzenie?
- W większości gospodarstw do tego czasu, tj. do końca października nie udało się tego zrobić, bo jest to związane z nakładami finansowymi. Jednocześnie były składane wnioski do ARiMR o dofinansowanie tego przedsięwzięcia i nie wszyscy otrzymali wsparcie. Potem był moment, w którym wymóg ogrodzenia został przedłużony do końca listopada i następnie został po raz kolejny wydłużony, ale termin ostateczny jeszcze nie został określony. Może przyjść dzień, w którym konieczne będzie egzekwowanie wymogu ogrodzenia i rolnikom będziemy musieli powiedzieć: „trudno, nie masz ogrodzenia, to od jutra nie sprzedajesz” – mówi Janina Świerczyńska, powiatowy lekarz weterynarii w Gostyniu (Wielkopolska).
W jej opinii, zdarza się, że producenci świń dokładnie nie czytają przepisów.
- Czasem rolnicy mówią: „przecież mam ogrodzenie z przodu gospodarstwa”. A tak naprawdę nie chodzi o ogrodzenie całego gospodarstwa, ale pomieszczeń w których utrzymywane są świnie oraz budynków, w których przechowuje się paszę i ściółkę. I to właśnie kontrolujemy. Nadal są gospodarstwa, które nie spełniają tego wymogu – zaznacza Janina Świerczyńska.
ASF. Ogrodzenie powinno być trwale związane z podłożem i mieć wysokość 1,5 m
Czym w rozumieniu inspektoratu weterynarii jest ogrodzenie. Czy może być to zwykła siatka? Jak wyjaśnia Janina Świerczyńska, początkowo nie było wytycznych odnośnie wymogów dotyczących ogrodzenia.
- Zawsze odsyłaliśmy do przepisów ARiMR, która, dofinansowując realizację takiego przedsięwzięcia, przedstawiła warunki, jak to ogrodzenie ma wyglądać – mówi Janina świerczyńska.
Ogrodzenie, jak dalej tłumaczy, ma być solidne, trwale związane z podłożem i mierzyć około 1,5 metra.
- Generalnie mówimy, że siatka tzw. ,,leśna’’ nie spełnia tego warunku, dlatego że trudno zrobić z niej coś, co będzie solidne i trwale związane z podłożem – stwierdza Janina Świerczyńska.
Czytaj także: POL-PIG: ASF wykańcza producentów trzody chlewnej
Dotacje dla producentów świń: nabory w maju i październiku 2022 r.
Kiedy rolnicy będą mogli ubiegać się o środki m.in. na budowę ogrodzenia?
Jak poinformowała nas ARiMR, zgodnie z obowiązującym harmonogramem naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020, o wsparcie na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej będzie się można ubiegać w maju i październiku 2022 roku.
Rolnicy, spełniający wymagania niezbędne do otrzymania tego wsparcia, oprócz ogrodzenia chlewni wraz z terenem wokół niej za otrzymane dofinansowanie będą mogli sfinansować koszty:
- utworzenia lub modernizacji zadaszonej niecki do dezynfekcji;
- zakupu urządzeń do dezynfekcji;
- przebudowy lub remontu pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach;
- przebudowy lub remontu pomieszczenia w chlewni lub w budynku gospodarskim funkcjonalnie powiązanym z chlewnią, tak aby w ich wyniku w tym pomieszczeniu było możliwe zdezynfekowanie się osób, które zajmują się obsługą świń;
- budowy lub przebudowy magazynu do przechowywania słomy dla świń;
- zakupu i wykonania robót związanych z posadowieniem silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie.