1 pracownik do dojenia 450 krów
DeLaval przedstawia nową koncepcję automatycznego doju dla dużych gospodarstw mlecznych. Koncepcja o nazwie „System doju grupowego DeLaval VMS” pozwala producentom mleka połączyć wszystkie zalety doju automatycznego wykonywanego przez robota udojowego z zaletami dużej hali udojowej lub karuzeli.
- Jak dotąd niewielu klientów gospodarstw wielkostadnych dokonało zmiany w kierunku automatycznego systemu doju, ponieważ wymagało to wprowadzenia zmian w strategii i rutynach zarządzania stadem: zmian w strategii żywienia oraz zmian w zarządzaniu rozrodem. Przejście na dój automatyczny wymagało poniesienia dodatkowych kosztów i wydzielenia miejsca na modernizację istniejącej obory aby wprowadzić dobrowolny. system udojowy - mówi Robert Jensen, specjalista ds. dużych stad w DeLaval.
- Od kilku lat obserwujemy, rosnącą potrzebę klientów wielkostadnych, którzy chcą wejść na drogę automatyzacji doju, ponieważ stoją przed podobnymi wyzwaniami, jak pozostali hodowcy bydła mlecznego: muszą produkować więcej mniejszym nakładem (więcej mleka przy mniejszym nakładzie pracy, mniejszym koszcie wytworzenia, oraz większej efektywności) - dodaje specjalista.
Nowa koncepcja DeLaval - na czym polega?
Dzięki nowej koncepcji automatycznego doju grupowego VMS, duże stada mogą czerpać korzyści z automatyzacji doju dzięki robotom przy zachowaniu obecnych rutyn żywienia i procedur w zarządzaniu stadem. Hodowca używa robotów udojowych dwa/trzy razy dziennie, podczas stałych sesji udojowych. Procedura jest podobna do pracy z halą, ale wydajność pracy jest znacznie wyższa, ponieważ hodowca może polegać na automatycznym dojarzu.
Dla przykładu: gospodarstwo z południowych Włoch używa 8 robotów VMS w systemie doju grupowego. Do dojenia 450 krów potrzebny jest tylko 1 pracownik. Podczas sesji udojowej nie tylko zajmuje się on przyprowadzeniem zwierząt do poczekalni ale również odpowiedzialny jest za sprzątanie legowisk i podgarnianie paszy.
Nowa kocepcja DeLaval - 4 unikatowe technologie
Seria robotów udojowych DeLaval VMS otwiera nowe możliwości w segmencie dużych stad. VMS posiada 4 unikalne technologie.
Nowa koncepcja DeLaval - 18 robotów, tak się doi we Włoszech!
Renato Aceto jest właścicielem gospodarstwa korzystającego z 8 robotów udojowych w trybie doju grupowego.
- Zarządzamy ponad 1000 krów ulokowanych na dwóch farmach, a naszym głównym wyzwaniem jest dostępność siły roboczej. W celu poprawy warunków pracy zakupiliśmy 8 robotów udojowych DeLaval VMS w 1 gospodarstwie. Nie byliśmy gotowi na zmianę naszej strategii zarządzania stadem i po kilku rozmowach z naszym dealerem i przedstawicielem DeLaval zgodziliśmy się na koncepcję doju grupowego VMS. Dzięki niej łączymy zalety robota udojowego i naszego sposobu żywienia oraz pracy ze zwierzętami. Nie dokonywaliśmy prawie żadnych zmian w strategii żywienia i rozrodu, a jedynie niewiele dostosowaliśmy rutynę porodową. Po 6 miesiącach pracy w nowym systemie jesteśmy usatysfakcjonowani i postanowiliśmy zmodernizować również drugą farmę i tam również wprowadzić dój grupowy VMS tym razem 18 robotami. Wiosną 2022 r. będziemy doić ponad 1000 krów w systemie automatycznego doju grupowego VMS - opowiada właściciel gospodarstwa.