Hitem kukurydza cukrowa, na topie buraki ćwikłowe, reszta warzyw w odwrocie
Kapusta
Kapusta gruntowa uprawiana była w Polsce w 2023 r. na powierzchni niecałych 13,7 tys. ha, zbiory wyniosły prawie 630 tys. t. Plony z hektara były bardzo podobne do tych z roku 2022, ale ponieważ powierzchnia uprawy zmniejszyła się o 2%, więc produkcja kapusty również była mniejsza. Tradycyjnie najwięcej polskiej kapusty pochodziło z województwa małopolskiego - ponad 184 tys. ton, zaś powierzchnia uprawy wyniosła tam prawie 3 500 ha.
Kalafior
Kalafiory rosły w ubiegłym roku na powierzchni prawie 4,9 tys. ha. Uzyskano prawie 127 tys. ton tych warzyw. Plony były o prawie 10% niż rok wcześniej, jednak zmniejszenie powierzchni upraw o prawie 13% spowodowało ograniczenie wielkości całkowitych zbiorów.
Podobnie jak w przypadku kapusty, pierwsze miejsce w produkcji polskiego kalafiora gruntowego zajęło województwo małopolskie. Zasadzono tam prawie 1 300 ha, a zebrano prawie 45 tys. ton. Co ciekawe wydajność z hektara rok do roku wzrosła u nich o prawie 30%.
Cebula
Cebula rosła na ponad 22 tys. ha, a zbiory osiągnęły prawie 634 tys. ton. Plon był identyczny jak rok wcześniej, powierzchnia uprawy o ponad 2% mniejsza - więc zbiory również mniejsze.
Liderem w produkcji cebuli jest u nas województwo kujawsko-pomorskie, gdzie uprawa cebuli zajęła prawie 8 200 ha, a zebrano prawie 254 tys. ton.
Marchew
Marchew rosła na prawie 15 tys. ha. Zebrano jej ponad 577 tys. ton. Mimo wyższych plonów (o 4%) zbiory były niższe o prawie 7%, ponieważ powierzchnia uprawy zmniejszyła się o ponad 10%.
Najwięcej marchwi zasiano w województwie kujawsko-pomorskim - prawie 2 800 ha, z których zebrano ponad 116 tys. ton.
Buraki ćwikłowe
Buraki ćwikłowe rosły na powierzchni ponad 7 600 ha. Uzyskano prawie 253 tys. ton tego warzywa. Powierzchnia uprawy wzrosła o prawie 5%, plon był prawie identyczny jak rok wcześniej, więc buraczków zebrano więcej.
W kraju w uprawie przewodzi województwo łódzkie: powierzchnia - ponad 1 500 ha, zbiór - prawie 53 tys. ton. Natomiast w województwie świętokrzyskim powierzchnia uprawy wzrosła o prawie jedną czwartą.
Ogórki gruntowe
Ogórki gruntowe uprawiane były na areale prawie 5 700 ha, z których zebrano ich ponad 131 tys. ton. Mniejsza powierzchnia uprawy (o 5%) i niższe plony spowodowały, że zbiory były mniejsze o ponad 9%.
Ogórkowym zagłębiem jest w Polsce województwo mazowieckie z powierzchnią uprawy niecałych 1 500 ha i zbiorami w wysokości prawie 34 tys. ton. W województwie zachodniopomorskim zbiory były w 2023 r. prawie o połowę mniejsze - mocno ograniczono powierzchnię uprawy i spadła wydajność.
Pomidory gruntowe
Pomidory gruntowe zasadzono na powierzchni ponad 5 400 ha. Uzyskano z nich zbiory w wysokości prawie 170 tys. ton. Powierzchnia uprawy była o ponad 2% mniejsza, z kolei wydajność była wyższa niż rok wcześniej, więc zbiory rok do roku różniły się niewiele.
Zdecydowanie najwięcej pomidorów uprawia się w województwie wielkopolskim - areał ponad 2 000 ha, a zbiory prawie 75 tys. ton. W województwach opolskim i świętokrzyskim wydajność wzrosła o ponad jedną trzecią.
Pietruszka
Pietruszka została zasiana na ponad 7 000 ha, a jej zbiór wyniósł nieco ponad 148 tys. ton. Powierzchnia uprawy i zbiory zmniejszyły się o ponad 10%.
W produkcji tego warzywa przoduje województwo świętokrzyskie z areałem ponad 2 000 ha i zbiorami prawie 32 tys. ton. W województwach zachodniopomorskim i opolskim wyprodukowano w 2023 r. o ponad połowę mniej pietruszki niż rok wcześniej.
Seler korzeniowy
Seler korzeniowy zajął w naszym kraju w ubiegłym roku areał prawie 3 400 ha, z których uzyskano ponad 106 tys. ton tego warzywa. Chociaż plony wzrosły o prawie 5%, zbiór spadł jednak o prawie 5%, a to za sprawą zmniejszenia powierzchni uprawy o prawie 9%.
Najwięcej selera rosło na polach województwa łódzkiego - prawie 860 ha z produkcją ponad 26 tys. ton. Na Dolnym Śląsku w minionym roku o ponad jedną trzecią wzrosły powierzchnia uprawy i wydajność, co spowodowało wzrost zbiorów o ponad 80%. Z kolei na Lubelszczyźnie powierzchnię uprawy ograniczono o ponad połowę, co skutkowało o połowę mniejszymi zbiorami.
Dynia, kabaczek i cukinia
Dynię, kabaczka i cukinię uprawiano na powierzchni ponad 9 000 ha. Zbiory wyniosły ponad 403 tys. ton. Na skutek ograniczenia powierzchni uprawy o ponad 8%, nastąpił podobny spadek zbiorów.
Ponad połowa tych warzyw w naszym kraju rosła na Lubelszczyźnie, gdzie zajmowała powierzchnię ponad 5 200 ha, a zbiory wyniosły prawie 243 tys. ton. W województwie warmińsko-mazurskim zbiory w 2023 r. spadły o ponad połowę na skutek ograniczenia o ponad 40% areału uprawy i mniejszej wydajności.
Kukurydza cukrowa
Uprawa kukurydzy cukrowej zajęła ponad 13 800 ha, a zbiory wyniosły prawie 154 tys. ton. Powierzchnia uprawy wzosła o prawie jedną piątą, ale spadła nieco wydajność, dlatego produkcja rok do roku była ostatecznie wyższa o 16%.
Wśród województw przewodzi mazowieckie z powierzchnią prawie 3 300 ha i produkcją wynoszącą ponad 42 tys. ton. W Zachodniopomorskiem powierzchnia uprawy w ubiegłym roku wzrosła 18-krotnie, co przy większej wydajności dało prawie 20-krotnie większy zbiór.