Higiena i siara ustrzegą przed posocznicą
Rolnik, który chce ustrzec swoje cielęta przed posocznicą, musi zwrócić uwagę na warunki zoohigieniczne. - Nowo narodzonego cielaka należy oddzielić od matki, poprzez przeniesienie go do innego budynku. Warto, aby zwierzę urodziło się na miejscu zdezynfekowanym i czystym - wymienia lekarz weterynarii - Paweł Wasiak.
Posocznica cieląt najczęściej wywołana jest przez bakterię Escherichia coli.
- Do organizmu nowo narodzonych cieląt wnika głównie przez błony śluzowe nosa, jamę ustną i gardło oraz przez pępek. Noworodki najczęściej zakażają się przez kał krowy, w którym znajdują się szczepy bakterii wywołujących posocznicę. Odchody mogą być na strzykach, dlatego bakterie mogą znaleźć się w siarze - wyjaśnia Paweł Wasiak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Sobótce (powiat ostrowski).
Jeśli w miejscu, gdzie ma cielić się krowa, panuje bród, obornik nie został usunięty, to w takich przypadku do zakażenia może dojść już nawet w pierwszych minutach życia cielęcia. Dlatego ważne jest, aby takie zwierzę zostało napojone czystą i wysokiej jakości siarą. - Jeżeli będzie bardzo niski poziom zabezpieczenia siarą, to posocznica ma duże szanse na rozwinięcie - uważa specjalista. Objawy kliniczne mogą wystąpić nawet w ciągu pierwszej doby życia cielęcia. - Do śmierci zwierzęcia prowadzi intensywne namnożenie się bakterii we krwi oraz narządach wewnętrznych - tłumaczy.
W przypadku ostrej formy posocznicy cielę umiera w ciągu kilku, kilkunastu godzin od zakażenia organizmu szczepem bakterii wywołującej posocznicę. - Może wystąpić również forma przewlekła, której objawem klinicznym bywa zapalenie stawów, opon mózgowych, wątroby, nerek czy też mięśnia sercowego. Zakażenie może również mieć charakter okresowy. Częściej posocznica występuje u krów mlecznych niż u ras mięsnych - mówi Paweł Wasiak. Posocznica pojawia się w organizmie cieląt, które nie są zabezpieczone w odpowiednią ilość siary lub też siara podana cielęciu nie zawiera wystarczającej ilości immunoglobulin przeciwko bakterii wywołującej posoczni cę. - Czyli słabe napojenie siarą niskiej jakości i w nieodpowiedniej ilości, błędy przy pojeniu oraz bród na porodówce - wylicza lekarz weterynarii.
Cielęta, u których nastąpi zakażenie krwi, najczęściej rodzą się zdrowe. - Objawy mogą pojawić się już w pierwszej dobie życia. Zwierzęta są apatyczne, tak jakby powoli gasła świeczka, zanika odruch ssania, leżą i nie pobierają płynów. Jeśli jest ostre zakażenie, to temperatura ciała przed śmiercią idzie w dół. Wraz ze wzrostem endotoksyn w organizmie wzrasta też tętno i liczba oddechów. Spada też napięcie mięśni - wymienia lekarz weterynarii. Dodatkowo błony śluzowe jamy nosowej i ustnej stają się sine. - W końcowym okresie może być wodnista biegunka, choć nie zawsze - mówi. Dodaje, że przebieg choroby u cieląt jest gwałtowny. - Często zdarza się, że objawy nie muszą być widoczne, a śmiertelność jest bardzo wysoka i sięga nawet 100% - twierdzi Paweł Wasiak.
- Jeśli chce się mieć pewność, że przyczyną śmieci jest ta bakteria, a nie inna, to wtedy warto przeprowadzić badania mikrobiologiczne - radzi specjalista. - Niestety, nie ma leków na walkę z posocznicą. Jeżeli już podaje się antybiotyki, to te o szerokim spektrum działania - wyjaśnia.
Rolnik, który chce ustrzec swoje cielęta przed zakażeniem posocznicą, musi zwracać uwagę na warunki higieniczne. - Po pierwsze, nowo narodzonego cielaka należy oddzielić od matki, poprzez przeniesienie go do innego budynku. Warto, aby zwierzę urodziło się na miejscu zdezynfekowanym i czystym, dzięki temu nie będzie miało kontaktu z kałem. Ważne też strzyki przed zdojeniem siary były zdezynfekowane. Musi być prowadzona dezynfekcja pępowiny, najlepiej pioktoiną - wymienia Paweł Wasiak. W profilaktyce warto również badać surowicę cieląt pod kątem poziomu białka całkowitego. Dzięki temu będzie wiadomo, ile zwierzę ma przeciwciał w surowicy. - Dodatkowo rolnik dowie się, jak cielęta zostały odpojone, czy dostały siarę najlepszej jakości i w dużej ilości. Może się zdarzyć, że siara jest dobra, ale cielak nie dostał wystarczającej ilości - mówi.