Harmonogram spotkań ministra rolnictwa z rolnikami 2025. Ciekawe tematy
Nowa definicja aktywnego rolnika
Jednym z kluczowych zagadnień ma być wypracowanie nowej definicji aktywnego rolnika. Ta, która obecnie funkcjonuje, budzi sporo kontrowersji. Zdaniem niektórych producentów rolnych stosowanie się do obecnych przepisów określających tego, kim jest aktywny rolnik, powoduje, że dopłaty bezpośrednie trafiają również do tych, którzy niestety z rolą nie mają nic wspólnego.
„Prowadzimy szerokie konsultacje z rolnikami i przedstawicielami wszystkich środowisk związanych z rolnictwem i rozwojem wsi. Celem tych działań jest wypracowanie takich rozwiązań, które w wystarczającym stopniu będą ukierunkowywać wsparcie na osoby faktycznie wykonujące działalność rolniczą i wspierać rozwój polskiej wsi. Konsultacje będą dotyczyć m.in. zmiany definicji rolnika aktywnego zawodowo, w tym wypracowania katalogu rolników, których działalność pozwoli automatycznie uznać ich za aktywnych zawodowo” – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.
Ustawa o dzierżawie rolniczej
Dodatkowo omawiane mają być zmiany ustawy o dzierżawie rolniczej. Zmiany w tej ustawie, jak przekonuje resort rolnictwa, uregulują sposób zawierania umowy dzierżawy rolniczej, zasady płatności czynszu, prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy rolniczej, a także kwestie następstwa prawnego i sposób rozwiązywania takiej umowy.
„Ważnym elementem konsultacji będą propozycje uregulowań legislacyjnych polegających na zmianie prawa w taki sposób, aby skutecznie chroniło ono producentów oraz produkcję rolną na terenach wiejskich w przypadku konfliktów. Nad takimi rozwiązaniami pracuje powołany już zespół roboczy” – przekonuje ministerstwo rolnictwa.
Minister rolnictwa chce rozmawiać z rolnikami
Na kiedy zaplanowane są spotkania ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z rolnikami? W styczniu, zgodnie z planem opublikowanym w ostatnim czasie, ma się ich odbyć 8. Jedno już miało miejsce 3 stycznia. W piątek minister rolnictwa Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Podkarpacka Oszukana Wieś
Podkarpacka Oszukana Wieś na spotkaniu u ministra rolnictwa Fot. MRIRW
Podczas tego posiedzenia, jakie odbyło się w siedzibie resortu rolnictwa, przedstawiciele organizacji rolniczej podkreślili, że chcą uczestniczyć w procesie zmian, nad którymi aktualnie pracuje resort rolnictwa.
– Chcemy rozmawiać przy stole, a nie stać na granicy! Nasze postulaty nie są wymierzone przeciwko Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, lecz przeciwko decyzjom podejmowanym przez panią Ursulę von der Leyen i Komisję Europejską – podkreślali, jak podaje ministerstwo rolnictwa, uczestnicy dzisiejszego spotkania.
Podkarpacka Oszukana Wieś w Warszawie. Spotkanie z ministrem rolnictwa miało miejsce w piątek, 3 stycznia Fot. MRiRW
O czym minister rolnictwa rozmawiał z Podkarpacką Oszukaną Wsią?
Tematem spotkania były protesty rolnicze i odpowiedź na postulaty zgłoszone przez rolników protestujących w Medyce. Stowarzyszenie POW otrzymało odpowiedzi na 11 przesłanych postulatów. Piątkowa rozmowa dotyczyła głównie trzech tematów: aplikacji suszowej, definicji „aktywnego rolnika” i terminów nawożenia i stosowania mocznika. Rolnicy zgłosili swoje uwagi oraz propozycje do opracowywanych przez MRiRW zmian. Minister zapewnił, że zostaną one przeanalizowane.
Podczas piątkowego spotkania w ministerstwie rolnictwa rolnicy dyskutowali z Czesławem Siekierskim m.in. o wadliwej aplikacji suszowej
O terminach stosowania obornika na polach powinna decydować pogoda, a daty
Harmonogram spotkań ministra rolnictwa z rolnikami 2025
Kolejne zapowiedziane przez resort rolnictwa spotkanie zaplanowano na środę, 8 stycznia. Będzie to spotkanie z organizacjami rolniczymi.
Środa, 8 stycznia
Spotkanie z organizacjami rolniczymi
Temat: Konsultacje dotyczące: definicji „Aktywnego Rolnika”, ustawy o dzierżawie, funkcji produkcyjnych wsi ew. tematy mogące wyniknąć w trakcie (Mercosur, Ukraina, rozdysponowanie gruntów KOWR, ustawa łańcuchowa)
Uczestnicy:
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych,
Federacja Gospodarki Żywnościowej RP,
Federacja Związków Kółek i Organizacji Rolniczych RP,
Komitet Rolnictwa i Obrotu Rolnego Krajowej Izby Gospodarczej,
Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza,
Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych,
Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”,
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych,
Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników,
Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”,
Związek Zawodowy Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „REGIONY”,
Związek Zawodowy Rolnictwa Polskiego Wolni i Solidarni,
Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”,
Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej „SOLIDARNI”,
Związek Zawodowy Wsi i Rolnictwa „Solidarność Wiejska”
Związek Młodzieży Wiejskiej
Ogólnopolski Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Polski Związek Rolny
Spotkanie z członkami Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa
Temat: Konsultacje dotyczące: definicji „Aktywnego Rolnika”, ustawy o dzierżawie, funkcji produkcyjnych wsi
Czwartek, 9 stycznia
Spotkanie z przedstawicielami Copa-Cogeca
Temat: Europejska polityka dotycząca rolnictwa i rozwoju wsi
Spotkanie z byłymi Ministrami Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Temat: Konsultacje dotyczące: definicji „Aktywnego Rolnika”,, ustawy o dzierżawie, funkcji produkcyjnych wsi
Poniedziałek, 13 stycznia
Spotkanie z przedstawicielami ODRów, Instytutów oraz ARiMR
Temat: Konsultacje dotyczące: definicji „Aktywnego Rolnika”, ustawy o dzierżawie, funkcji produkcyjnych wsi
Środa, 15 stycznia
Spotkanie z przedstawicielami protestujących rolników z 2024 roku
Temat: Konsultacje dotyczące: definicji „Aktywnego Rolnika”, ustawy o dzierżawie, funkcji produkcyjnych wsi, umowy UE - Mercosur, import produktów rolno-spożywczych Ukrainy oraz ew. rozdysponowaniu gruntów przez KOWR, ustawy łańcuchowej
Poniedziałek, 20 stycznia
Spotkanie z Izbami Rolniczymi
Temat: Dialog jest najważniejszy – wydarzenie podsumowujące trasę spotkań Ministra Czesława Siekierskiego z Izbami Rolniczymi wszystkich 16 województw