Gobarto 500 - czy warto przystąpić do tego programu?
Na pytania odpowiada wiceprezes spółki Gobarto Hodowca Jacek Jagiełłowicz
Wszystkich hodowców przystępujących do programu zapewniają państwo, że zysk z chowu świń będzie stabilny i nie zależy od wahań rynkowych. Doskonale wiemy, że wahania te bywają ogromne, a dołki cenowe potrafią trwać miesiącami. Jak w takich warunkach udaje się państwu utrzymać jeden poziom cenowy?
Umowa gwarantuje hodowcy stabilny dochód, którego wysokość zależy od osiąganych wyników produkcyjnych, a nie od wahań na rynku żywca, zbóż i pasz. Te ryzyka bierzemy na siebie. Gwarancją sukcesu jest własna produkcja warchlaków i pasz, które stanowią niemal 90% kosztów produkcji tucznika. Bardzo istotnym elementem dopełniającym cały obieg są własne zakłady uboju, rozbioru i przetwórstwa.
Jaki udział finansowy ma państwa spółka przy budowie obiektów inwentarskich na gruntach rolników w ramach Gobarto 500?
Gobarto jest gwarantem uzyskania kredytu na budowę obiektu inwentarskiego. Ponadto hodowcom, których nie stać na wkład własny udzielamy pomocy finansowej, nawet do wysokości pełnego - wymaganego przez bank, wkładu własnego.
Czy Gobarto 500 dotyczy jedynie budynków inwentarskich w cyklu otwartym? Co z fermami zarodowymi?
Gobarto 500 to program stworzony z myślą o współpracy z rolnikami w obszarze tuczu. Oczywiście integralną częścią są fermy zarodowe, których zadaniem jest produkcja warchlaków. Ten kapitałochłonny obszar produkcji jest i będzie budowany, zarządzany oraz nadzorowany przez Gobarto.
Jakiej wielkości tuczarnie mogą być budowane w ramach Gobarto 500?
Wzorcem jest budynek o obsadzie 2000 szt. i to nasz główny, docelowy model. Cześć rolników weszła do programu z własnymi projektami budynków np. o obsadzie 1000 szt., więc minimum to 1 tysiąc, a maksimum 2 tysiące świń w jednym budynku. Do programu zapraszamy także rolników, którzy chcą wybudować wielokrotność dwutysięczników, jednak wówczas mówimy o budowie ferm.
Skąd sprowadzane są warchlaki w ramach Gobarto 500?
Dostarczamy naszym hodowcom warchlaki tylko z krajowych hodowli. W zdecydowanej większości z własnych ferm zarodowych, uzupełniając materiałem do tuczu z najlepszych polskich hodowli.
Jakie warunki logistyczne należy spełnić, aby wybudować chlewnię w ramach tego projektu?
Działka przeznaczona pod budowę budynku lub budynków inwentarskich powinna przede wszystkim eliminować ryzyko konfliktów społecznych. Najlepiej, aby lokalizacja była oddalona od zabudowań mieszkalnych. Powierzchnia działki, na której stanie budynek powinna mieć min. 0,8 ha oraz regularny kształt. Musi mieć także swobodny dostęp do drogi publicznej.
Ile czasu średnio trzeba poświęcić przy obsłudze jednej chlewni?
Zakładamy, że praca w programie przy jednym budynku absorbować będzie do 3 godziny dziennie. Zdecydowanie najwięcej pracy my, hodowcy, mamy w okresie zasiedlenia i sprzedaży zwierząt.
Rolnicy boją się często, że rozpoczynając chów w programie takim jak Gobarto 500 mogą narazić się na problemy związane ze zdrowotnością warchlaków, a co za tym idzie zrzuceniem kosztów przez firmę na nich. Jak ta kwestia jest rozwiązana w państwa przypadku?
Produkcja warchlaka jest i będzie pod naszym ścisłym nadzorem. Mamy świadomość, że zdrowy warchlak jest kluczem do wspólnego sukcesu. 15-letnie doświadczenie w jego produkcji daje nam gwarancję sukcesu i najwyższej jakości. To co istotne, koszty weterynaryjne bierzemy na siebie płacąc za obsługę lekarza weterynarii i medykamenty.
Czytaj także: Minister rolnictwa na otwarciu chlewni Gobarto 500 [ZDJĘCIA]