Gdzie w Polsce będzie więcej opadów, a gdzie susza i droższa woda?
Według prowadzonych badań klimat Polski ewoluuje w kierunku dwóch pór roku: ciepłej pory suchej oraz zimnej pory deszczowej. Po łagodnej zimie odnotowywane są często od razu wysokie temperatury zupełnie nieodpowiadające przedwiośniu czy nawet wiośnie. Z prowadzonych pomiarów wynika, że ostatnie 40 lat to najcieplejszy okres w Polsce od rozpoczęcia obserwacji meteorologicznych.
Rośnie zagrożenie suszą i powodziami w Polsce
Skutkiem dokonujących się w naszym kraju zmian klimatycznych jest rosnące zagrożenie suszą oraz powodziami - przewiduje się zwiększenie częstotliwości okresów z niedoborem i nadmiarem opadów. W oparciu o ich roczne ilości w latach 1971-2000 prognozowany jest do 2030 roku wzrost sumy opadów w północno-zachodniej oraz południowo-wschodniej Polsce, a dla regionów centralnych i południowo-zachodnich następować ma spadek. W centralnej części kraju, z najniższą ilością opadów, przewidywany ich dalszy spadek będzie prowadził do wzrostu cen wody, ponieważ zacznie jej brakować. Susza już od początku wiosny będzie skutkiem braku lub niewielkich opadów śniegu zimą.
Przesuszona gleba będzie podatna na erozję i degradację
Przesuszona ziemia nie będzie w stanie - szczególnie podczas gwałtownych ulew - przyjąć wód opadowych, które spłyną szybko do rzek, prowadząc do ich wezbrania i lokalnych podtopień. W następstwie przesuszenia postępować będzie erozja i degradacja gleb. W zależności od podatności na suszę wyróżnia się:
- gleby bardzo podatne (piaszczyste)
- gleby podatne (piaszczysto-gliniaste)
- gleby średnio podatne (gliniaste i pylaste)
- gleby ciężkie mało podatne (gliny, iły).
Na suszę narażony jest szczególnie region wielkopolski
Region wielkopolski narażony jest na występowanie suszy atmosferycznej, rolniczej i hydrologicznej ze względu na niskie średnie sumy opadów - znacznie poniżej średniej krajowej oraz wysokie średnie temperatury powietrza. Najbardziej suszami zagrożona jest centralna część tego regionu. W latach 1951-1990 odnotowano kilkanaście lat z suszą, która występowała na Pojezierzu Kujawskim, Gnieźnieńskim, Poznańskim, Leszczyńskim, Wysoczyźnie Kaliskiej oraz w północnej część Niecki Sieradzkiej.
Jest na szczęście też słaby punkt tego katastroficznego scenariusza - jego długoterminowość, a więc obarczony jest dużą niepewnością co do wystąpienia prognozowanych zjawisk atmosferycznych.